Moskva shahridagi Prokshino turar-joy majmuasida kecha kechqurun katta ommaviy mushtlashuv sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Guvohlarning ma’lum qilishicha, mushtlashuvda o‘nlab odamlar ishtirok etgan va ular belkurak, tayoq hamda yo‘l belgilaridan foydalangan. Hodisa videolarga tushib qolgan va tez orada ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqaldi.
Rossiya Ichki ishlar vazirligi vakili Irina Volkning aytishicha, politsiya hodisa joyiga yetib borib, vaziyatni nazorat ostiga oldi. Hozirda taxminan 40 kishi ichki ishlar bo‘limiga olib kelingan.
Ularning kimlari mushtlashuvda bevosita ishtirok etgani aniqlanmoqda. Surishtiruv ishlari davom etmoqda.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, mojaro natijasida kamida to‘rt kishi turli darajadagi jarohatlar olgan. Shuningdek, janjal vaqtida bir necha to‘xtab turgan avtomobillar ham shikastlangan.
Hozircha mojaroning aniq sabablari noma’lum, ammo dastlabki taxminlarga ko‘ra, kelishmovchilik maishiy yoki qurilish sohasidagi ishchi guruhlar o‘rtasidagi bahs sababli yuzaga kelgan bo‘lishi mumkin. Ichki ishlar vazirligi vakili Irina Volkning bildirishicha, hibsga olingan chet ellik fuqarolarga qamoq jazosi tayinlanmagan.
Ular mamlakatdan deportatsiya qilinadi va kelajakda Rossiya hududiga kirishlari taqiqlanadi. Volkning so‘zlariga ko‘ra, «ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilmagan fuqarolar belgilangan tartibda Rossiyadan chiqariladi va bu ularning qayta kirishiga to‘siq bo‘ladi».
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar mojaro yuzasidan Rossiya Jinoyat kodeksining Bezorilik moddasiga asosan jinoyat ishi ochgan. Ushbu modda bo‘yicha eng yuqori jazo yetti yilgacha ozodlikdan mahrum qilishni nazarda tutadi.
Moskva politsiyasi hozirda barcha ishtirokchilarning shaxsini aniqlash, hodisaning sabablarini va uning tashabbuskorlarini aniqlash bilan shug‘ullanmoqda. Tergov jarayoni davom etmoqda.

В районе Прокшино в Москве произошла массовая драка
В жилом комплексе Прокшино в Москве вчера вечером произошла крупная массовая драка. Об этом сообщил Zamin.uz.
По словам свидетелей, в драке участвовали десятки человек, которые использовали лопаты, палки и дорожные знаки. Событие попало на видео и вскоре широко распространилось в социальных сетях.
По словам представителя МВД России Ирины Волк, полиция прибыла на место происшествия и взяла ситуацию под контроль. В настоящее время около 40 человек доставлены в отдел внутренних дел.
Выясняется, кто из них непосредственно участвовал в драке. Расследование продолжается.
По данным следствия, в результате конфликта по меньшей мере четыре человека получили ранения различной степени тяжести. Также во время драки были повреждены несколько припаркованных автомобилей.
Точные причины конфликта пока неизвестны, однако по предварительным данным, разногласия могли возникнуть из-за бытовых или строительных рабочих споров между группами работников. По словам представителя МВД Ирины Волк, задержанным иностранным гражданам не назначено наказание в виде лишения свободы.
Их депортируют из страны, и в будущем им будет запрещён въезд на территорию России. По словам Волк, «граждане, к которым не применено наказание в виде лишения свободы, будут выдворены из России в установленном порядке, что станет препятствием для их повторного въезда».
Правоохранительные органы возбудили уголовное дело по статье о хулиганстве Уголовного кодекса России. По этой статье максимальное наказание предусматривает лишение свободы на срок до семи лет.
Полиция Москвы в настоящее время занимается установлением личности всех участников, выяснением причин инцидента и инициаторов конфликта. Следственные действия продолжаются.