Putinning harbiy yutug‘i katta narx talab qilmoqda
NATO bosh kotibi Mark Ryuttening ta’kidlashicha, Vladimir Putin Ukrainadagi frontda har bir kichik yutug‘i uchun katta narx to‘lamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyaning resurslari kamayib bormoqda va harbiy qudrati yetishmayapti. Bu haqda BBC xabar berdi.
Ryutte Londonda o‘tkazilgan «Ko‘ngillilar koalitsiyasi» yig‘ilishida matbuot anjumanida shunday dedi: «Putinning tajovuzi yuz minglab rossiyaliklarning hayotiga zomin bo‘lmoqda. Ukraina esa jasorat bilan qarshilik ko‘rsatmoqda va bizning yordamimiz samara bermoqda.
Haqiqat shundaki, Putinda pul, askar va g‘oya qolmayapti.» NATO rahbarining fikricha, frontdagi vaziyat Rossiya armiyasining katta yo‘qotishlar evaziga faqat mayda yutuqlarga erishayotganini ko‘rsatmoqda. Bu esa harbiy operatsiyalar strategiyasining samarasiz ekanligini yana bir bor isbotlaydi.
Shuningdek, Ryutte AQSh prezidenti Donald Trampning front chizig‘ida jangovar harakatlarni vaqtincha to‘xtatish haqidagi fikrini qo‘llab-quvvatladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, adolatli tinchlikka erishish uchun Rossiyaga nisbatan bosimni kuchaytirish vaqti keldi.
Ryutte Yevropa Ittifoqi va Kanadaning Ukrainaga qo‘shimcha harbiy yordam ajratish qarorini ham ijobiy baholadi. «Jang maydonidagi voqealar ko‘rsatmoqdaki, Ukrainaga berilayotgan yordam foyda bermoqda.
Biz bu yo‘ldan to‘xtamasligimiz kerak», dedi NATO bosh kotibi. Uning bayonotlari ilk bor emas.
16-oktyabr kuni u NATO davlatlarining iqtisodiy va harbiy jihatdan Rossiyadan ancha ustun ekanini ta’kidlagan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, NATO mamlakatlarining umumiy iqtisodiyoti 50 trillion dollarga yetadi, Rossiyaniki esa atigi ikki trillion dollar, bu esa Texas shtatining iqtisodiga teng.
Mark Ryutte G‘arb mamlakatlari Rossiyaning salohiyatini ortiqcha baholamaslik kerakligini aytdi. «Moskva kuchli ko‘rinadi, lekin uning imkoniyatlari chegaralangan.
Biz yagona maqsad sari birlashib, Ukrainaga yordam bersak, bu mojaroga nuqta qo‘yishimiz mumkin», dedi u.

Военные успехи Путина требуют большой цены
По словам генерального секретаря НАТО Марка Рютте, Владимир Путин платит высокую цену за каждую небольшую победу на фронте в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, ресурсы России истощаются, и её военная мощь недостаточна. Об этом сообщает BBC.
Рютте на пресс-конференции на встрече «Коалиция добровольцев» в Лондоне сказал: «Агрессия Путина стоит жизни сотен тысяч россиян. Украина же мужественно сопротивляется, и наша помощь приносит результаты.
Правда в том, что у Путина заканчиваются деньги, солдаты и идеи.» По мнению главы НАТО, ситуация на фронте показывает, что российская армия достигает лишь незначительных успехов ценой больших потерь. Это ещё раз доказывает неэффективность стратегии военных операций.
Кроме того, Рютте поддержал идею президента США Дональда Трампа о временном прекращении боевых действий на линии фронта. По его словам, пришло время усилить давление на Россию для достижения справедливого мира.
Рютте также положительно оценил решение Европейского Союза и Канады выделить дополнительную военную помощь Украине. «События на поле боя показывают, что помощь Украине приносит пользу.
Мы не должны останавливаться на этом пути», — сказал генеральный секретарь НАТО. Его заявления не впервые.
16 октября он подчеркнул, что экономический и военный потенциал стран НАТО значительно превосходит Россию. По его словам, совокупная экономика стран НАТО достигает 50 триллионов долларов, тогда как российская — всего около двух триллионов, что сопоставимо с экономикой штата Техас.
Марк Рютте заявил, что западным странам не следует переоценивать потенциал России. «Москва кажется сильной, но её возможности ограничены.
Если мы объединимся ради единой цели и поможем Украине, мы сможем положить конец этому конфликту», — сказал он.