Rossiyada o‘tkazilgan yangi so‘rovnomaga ko‘ra, Vladimir Putinning mashhurligi so‘nggi yillardagi eng yuqori darajaga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Fanlar akademiyasi huzuridagi Ijtimoiy-siyosiy tadqiqotlar instituti ma’lumotlariga ko‘ra, so‘rov ishtirokchilarining 65 foizi prezident faoliyatini qo‘llab-quvvatlagan. Bu ko‘rsatkich institut tarixidagi rekord natija hisoblanadi.
2000 yilda faqat 12 foiz rossiyaliklar Putinni mamlakat uchun foydali deb hisoblagan bo‘lsa, 2018 yilda bu raqam 54 foizga yetgan. Ukrainadagi urush boshlanganidan so‘ng qo‘llab-quvvatlash darajasi yana oshib, 60 foizdan yuqori bo‘lgan.
So‘rovda ikkinchi o‘rinni Iosif Stalin egallagan. Uning faoliyatini respondentlarning 45 foizi ijobiy baholagan.
Sovet davri rahbarining reytingi so‘nggi o‘ttiz yil ichida eng yuqori ko‘rsatkichga erishdi. 2016 yilda bu raqam 31 foiz, 2022 yilda 40 foiz, 2025 yilda esa 45 foizni tashkil etdi.
Shuningdek, Nikolay II va Leonid Brejnev haqida ijobiy fikr bildirganlar soni ham oshgani qayd etilgan. Nikolay II ni 16 foiz, Brejnevni esa 24 foiz respondent ijobiy baholagan.
Eng salbiy baholar Mixail Gorbachyov va Boris Yelsinga berilgan. Rossiyaliklarning 59 foizi Gorbachyovni, 56 foizi esa Yelsinni mamlakat tarixidagi eng zararli rahbarlar sifatida ko‘rsatgan.
Bu natijalar Rossiya jamiyatida tarixiy shaxslar haqidagi fikrlarning o‘zgarayotganini ko‘rsatmoqda.

Популярность Путина в России достигла рекордного уровня
Согласно новому опросу, проведённому в России, популярность Владимира Путина достигла самого высокого уровня за последние годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Института социально-политических исследований при Российской академии наук, 65 процентов участников опроса поддержали деятельность президента. Этот показатель является рекордным в истории института.
В 2000 году только 12 процентов россиян считали Путина полезным для страны, а в 2018 году этот показатель достиг 54 процентов. После начала войны в Украине уровень поддержки вновь вырос и превысил 60 процентов.
В опросе второе место занял Иосиф Сталин. Его деятельность положительно оценили 45 процентов респондентов.
Рейтинг советского лидера достиг самого высокого показателя за последние тридцать лет. В 2016 году этот показатель составлял 31 процент, в 2022 году — 40 процентов, а в 2025 году — 45 процентов.
Также отмечено увеличение числа положительных оценок в адрес Николая II и Леонида Брежнева. Николая II положительно оценили 16 процентов, а Брежнева — 24 процента респондентов.
Наиболее негативные оценки получили Михаил Горбачёв и Борис Ельцин. 59 процентов россиян назвали Горбачёва, а 56 процентов — Ельцина самыми вредными руководителями в истории страны.