Tramp uchinchi muddatga nomzod bo‘lishni ko‘zlamoqda
AQSH prezidenti Donald Tramp mamlakat Konstitutsiyasida ikki martadan ortiq prezidentlikka saylanishni taqiqlovchi qoidaga qaramay, uchinchi muddatga o‘z nomzodini qo‘yish imkoniyatini rad etmadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u jurnalistlar bilan suhbatda ma’lum qildi. Muxbirlar Trampdan Konstitutsiyadagi cheklovga qarshi sudga murojaat qilishi mumkinligi haqida so‘raganlarida, u bu masalani hali jiddiy o‘ylab ko‘rmaganini aytdi.
Shuningdek, o‘zining so‘rovnomalardagi yuqori reytinglarini eslatib, agar xalq xohlasa, uchinchi muddatga nomzod bo‘lishga tayyorligini bildirdi. Tramp kelgusi saylovlarda respublikachilar orasidan vitse-prezident Jey Di Vens yoki davlat kotibi Marko Rubio kabi nomzodlar ham bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Biroq u o‘zining siyosiy tajribasi va salohiyatining hali yuqori ekanini aytib, Amerikaga tinchlik olib kelgan prezident sifatida baholandi. AQSH Konstitutsiyasining 22-tuzatmasiga ko‘ra, bir fuqaroga ikki martadan ortiq prezidentlikka saylanish taqiqlanadi va bu qoidani o‘zgartirish uchun konstitutsiyaviy o‘zgartirishlar kiritish lozim.
Donald Tramp ushbu cheklovni tarixiy va siyosiy nuqtai nazardan qayta ko‘rib chiqish kerakligini ta’kidladi. U sakkizta urushni to‘xtatganini va millionlab odamlarning hayotini saqlab qolganini aytib, agar xalq unga yana ishonch bildirishni xohlasa, uchinchi muddatga nomzod bo‘lishiga qarshi emasligini bildirdi.
Siyosiy tahlilchilarning fikricha, Trampning uchinchi muddatga saylanishi uchun AQSHda keng milliy kelishuv zarur bo‘ladi. Konstitutsiyaga o‘zgartirish kiritish murakkab jarayon bo‘lib, u Kongressning ikki palatasi hamda barcha shtatlarning kamida uchdan ikki qismi tomonidan tasdiqlanishini talab qiladi.
Mazkur fikrlar jamoatchilik orasida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ayrim siyosatshunoslar Trampning bayonotini saylovoldi strategiyasi yoki siyosiy reklama sifatida baholasa, boshqalar uning haqiqatan ham uchinchi muddatni ko‘zlayotganini ta’kidlamoqda.
Siyosiy kuzatuvchilar esa bu bayonot Amerika siyosiy maydonida yangi davrni boshlashi mumkinligini aytmoqda. Uning tarafdorlari uni buyuk islohotchi deb atasa, tanqidchilar demokratik an’analarga tahdid sifatida baholamoqda.
Shunday qilib, Donald Trampning uchinchi prezidentlikka nomzodlik g‘oyasi hozircha siyosiy mulohaza darajasida bo‘lsa-da, bu mavzu AQSHdagi kelgusi saylovlar oldidan eng ko‘p muhokama qilinayotgan masalalardan biriga aylandi.

Трамп намерен баллотироваться на третий срок
Президент США Дональд Трамп, несмотря на правило в Конституции страны, запрещающее избираться президентом более двух раз, не исключил возможности выдвижения своей кандидатуры на третий срок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он сообщил в разговоре с журналистами. Репортеры спросили Трампа, может ли он обратиться в суд против ограничения в Конституции, на что он ответил, что пока не думал об этом серьезно.
Также, напомнив о своих высоких рейтингах в опросах, он заявил, что готов баллотироваться на третий срок, если этого пожелает народ. Трамп подчеркнул, что в будущих выборах среди республиканцев могут быть такие кандидаты, как вице-президент Джей Ди Вэнс или госсекретарь Марко Рубио.
Однако он отметил, что его политический опыт и потенциал остаются высокими, и его оценивают как президента, который принес мир Америке. Согласно 22-й поправке к Конституции США, одному гражданину запрещено избираться президентом более двух раз, и для изменения этого правила необходимы конституционные поправки.
Дональд Трамп подчеркнул, что это ограничение следует пересмотреть с исторической и политической точек зрения. Он заявил, что остановил восемь войн и спас жизни миллионов людей, и если народ захочет вновь ему довериться, он не против баллотироваться на третий срок.
По мнению политических аналитиков, для избрания Трампа на третий срок в США потребуется широкое национальное согласие. Внесение изменений в Конституцию — сложный процесс, требующий одобрения обеих палат Конгресса и не менее чем двух третей всех штатов.
Эти заявления вызвали широкие обсуждения в обществе. Некоторые политологи оценивают высказывания Трампа как предвыборную стратегию или политическую рекламу, в то время как другие утверждают, что он действительно нацелен на третий срок.
Политические наблюдатели отмечают, что это заявление может ознаменовать начало новой эпохи в американской политике. Его сторонники называют его великим реформатором, а критики рассматривают как угрозу демократическим традициям.
Таким образом, идея Дональда Трампа о выдвижении на третий президентский срок пока остается на уровне политических размышлений, однако эта тема стала одной из самых обсуждаемых перед предстоящими выборами в США.