Brijit Makron haqidagi tuhmatlar bo‘yicha sud boshlandi
Sudda 10 nafar shaxs — 8 erkak va 2 ayol — Brijit Makronni “erkak” deb ko‘rsatgan yolg‘on ma’lumotlarni ijtimoiy tarmoqlarda tarqatishda ayblanmoqda. Ularning yoshi 41 dan 65 yoshgacha.
Prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu shaxslar nafaqat tuhmat qilgan, balki Makronlar oilasidagi 24 yosh farqni haqoratli tarzda muhokama qilib, prezident oilasining sha’niga putur yetkazgan. Brijit Makron (72 yosh) sudda ishtirok etmaslikni ma’qul ko‘rgan, uning advokati bu qarorni tasdiqlagan va Brijit kelgusida ham jarayonlarda qatnashmasligini bildirgan.
Biroq, uning qizi keyingi sud majlislarida guvohlik berishi mumkin. Fransuz ommaviy axborot vositalari ushbu ishni so‘nggi yillarda siyosiy shaxs oilasiga nisbatan internetda tarqalgan eng shov-shuvli tuhmat kampaniyalaridan biri deb baholamoqda.
Sud jarayoni davomida haqiqat oydinlashishi va adolat o‘z o‘rnini topishi kutilmoqda. Bu holat ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan noto‘g‘ri ma’lumotlarga qarshi kurashning muhim misoli sifatida ko‘rilmoqda.

Начался суд по обвинениям в клевете в отношении Брижит Макрон
Начался судебный процесс по делу о распространении необоснованных слухов о супруге президента Франции Эммануэля Макрона, Брижит Макрон. Об этом сообщает Zamin.uz.
В суде обвиняются 10 человек — 8 мужчин и 2 женщины — в распространении ложной информации в социальных сетях, утверждающей, что Брижит Макрон является «мужчиной». Их возраст варьируется от 41 до 65 лет.
По данным прокуратуры, эти лица не только клеветали, но и оскорбительно обсуждали 24-летнюю разницу в возрасте в семье Макронов, нанося ущерб чести президентской семьи. Брижит Макрон (72 года) предпочла не участвовать в суде, её адвокат подтвердил это решение и заявил, что Брижит не будет присутствовать на последующих заседаниях.
Однако её дочь может выступить свидетелем на следующих судебных заседаниях. Французские СМИ оценивают это дело как одну из самых громких кампаний по клевете в интернете в отношении семьи политического деятеля за последние годы.
Ожидается, что в ходе судебного процесса истина будет установлена, а справедливость восторжествует. Этот случай рассматривается как важный пример борьбы с распространением ложной информации в социальных сетях.