Istanbulda o‘zbek ayolni pichoqlab o‘ldirdi
Turkiyaning Istanbul shahrida sodir bo‘lgan jinoiy voqea mamlakat va xalqaro ommaviy axborot vositalarining diqqat markaziga tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, O‘zbekiston fuqarosi Rustam Otamirzayev o‘z vatandoshi Vasilaxon Usmonovani pichoqlab o‘ldirganlikda ayblanib, og‘irlashtirilgan umrbod qamoq jazosiga hukm qilindi. Hodisa 18 aprel kuni Pendik tumanida yuz berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, juftlik o‘rtasidagi janjal davomida erkak ayolni uyning yerto‘lasiga olib tushib, avval urib, so‘ngra bir necha marta pichoq bilan zarba bergan. Voqeadan so‘ng u joydan qochib ketgan.
Anadolu bosh prokuraturasi tayyorlagan ayblovda Rustam Otamirzayevga “qasddan odam o‘ldirish” jinoyati bo‘yicha og‘irlashtirilgan umrbod qamoq, shuningdek, “qurol bilan talonchilik” uchun qo‘shimcha 10–15 yillik jazo so‘ralgan. Sud jarayoni Istanbuldagi 17-Og‘ir jinoyat ishlari bo‘yicha sudda o‘tkazildi.
Sudda aybini tan olgan sudlanuvchi afsusini bildirib, 80 yoshli onasiga g‘amxo‘rlik qilish uchun yengilroq jazo berilishini so‘radi. Guvohlardan biri voqeani shunday tasvirladi: “Tongda qichqiriq ovozidan uyg‘ondim.
Sudlanuvchi ayolni bo‘ynidan pichoqlab, yerto‘laga sudrab tushirardi. Biz yordam so‘radik, lekin u to‘xtamadi.
Bir necha daqiqa ichida ayol harakatsiz qoldi.” Sud prokurori ayblovni to‘liq qo‘llab-quvvatlab, aybdorni umrbod qamoq jazosiga hukm qilishni so‘radi. Sud hay’ati ham ayblovni asosli deb topib, hukmni o‘qidi.
Ushbu fojia nafaqat Turkiyada, balki O‘zbekistonda ham keng muhokamaga sabab bo‘ldi. Mutasaddilar fikricha, bu voqea rashk va zo‘ravonlik oqibatlarining jiddiy namunasidir va bunday holatlar jamiyatda oldini olish choralari kuchaytirilishi zarurligini ko‘rsatadi.

В Стамбуле узбечку зарезали
Преступление, произошедшее в городе Стамбул, Турция, привлекло внимание национальных и международных средств массовой информации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, гражданин Узбекистана Рустам Отамирзаев был приговорён к пожизненному заключению с отягчающими обстоятельствами по обвинению в убийстве своей соотечественницы Василахон Усмановой ножом. Инцидент произошёл 18 апреля в районе Пендик.
По данным следствия, во время ссоры между парой мужчина спустил женщину в подвал дома, сначала избил её, а затем несколько раз ударил ножом. После происшествия он скрылся с места преступления.
В обвинительном заключении, подготовленном Главной прокуратурой Анатолии, Рустаму Отамирзаеву предъявлено обвинение в «умышленном убийстве» с отягчающими обстоятельствами и дополнительно в «разбойном нападении с применением оружия» с требованием наказания в виде пожизненного заключения и дополнительного срока от 10 до 15 лет. Судебный процесс проходил в 17-м суде по тяжким преступлениям в Стамбуле.
На суде обвиняемый признал свою вину, выразил сожаление и попросил назначить более мягкое наказание, чтобы ухаживать за своей 80-летней матерью. Один из свидетелей описал происшествие следующим образом: «Я проснулся от криков утром.
Обвиняемый ножом ударил женщину в шею и тащил её в подвал. Мы просили о помощи, но он не остановился.
Через несколько минут женщина перестала двигаться». Прокурор полностью поддержал обвинение и потребовал приговорить виновного к пожизненному заключению. Судебная коллегия признала обвинение обоснованным и огласила приговор.
Эта трагедия вызвала широкий резонанс не только в Турции, но и в Узбекистане. По мнению ответственных лиц, это событие является серьёзным примером последствий ревности и насилия и показывает необходимость усиления мер по предотвращению подобных случаев в обществе.