Janubiy Koreyada o‘zbekistonlik talaba terrorga pul o‘tkazdi
Chosun nashrining xabar berishicha, ushbu shaxs Afrikada quduqlar qurish uchun tashkil etilgan xayriya loyihasi nomi ostida mablag‘ to‘plab, uning bir qismini HAMAS va Al-Qoida bilan bog‘liq guruhlarga o‘tkazgan. Gumondor ijtimoiy tarmoqlarda soxta sahifalar yaratib, ekstremistik mazmundagi postlar va urushga chaqiriqlarni tarqatgan.
Mablag‘ yig‘ish ikki usulda amalga oshirilgan: kriptovalyuta orqali hamda o‘zbekistonliklar uchun tashkil etilgan futbol klubi orqali naqd pul shaklida. Hozirda unga o‘n yilgacha ozodlikdan mahrum qilish va katta miqdorda jarima jazosi qo‘llanishi mumkin.
Tergov davom etmoqda, politsiya talabaga yordam bergan boshqa shaxslar bor-yo‘qligini, shuningdek, yig‘ilgan mablag‘ning yana qayerlarga yo‘naltirilganini aniqlashga harakat qilmoqda. Ushbu holat mamlakatimiz fuqarolari uchun jiddiy ogohlantirish bo‘lib xizmat qiladi.

В Южной Корее студент из Узбекистана перевел деньги на терроризм
По информации издания Chosun, этот человек собирал средства под видом благотворительного проекта по строительству колодцев в Африке и часть этих средств переводил группам, связанным с ХАМАС и Аль-Каидой. Подозреваемый создавал фальшивые страницы в социальных сетях, распространял экстремистские посты и призывы к войне.
Сбор средств осуществлялся двумя способами: через криптовалюту и в виде наличных через футбольный клуб, организованный для узбеков. В настоящее время ему грозит до десяти лет лишения свободы и крупный штраф.
Расследование продолжается, полиция пытается выяснить, есть ли другие лица, помогавшие студенту, а также куда еще направлялись собранные средства. Этот случай служит серьёзным предупреждением для граждан нашей страны.
Правоохранительные органы подчеркивают, что будут решительно бороться с такими преступлениями. Напоминается, что каждый гражданин несёт большую ответственность за обеспечение мира и безопасности в обществе.