O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston chegarasi aniq belgilandi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston davlat chegaralari uchrashuv nuqtasi haqidagi shartnomani ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasini ma’qulladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat Senatga yuborildi. Shartnoma 2025-yil 31-mart kuni Xo‘jand shahrida uch davlat rahbarlari uchrashuvi davomida imzolangan.
Hujjatda O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston davlat chegaralari tutashadigan aniq nuqta belgilangan hamda ushbu hududdagi chegaralar chizig‘i tasvirlangan. Deputatlar fikricha, shartnomaning qabul qilinishi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlash, o‘zaro ishonchni oshirish va uch davlat o‘rtasidagi strategik sheriklikni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Bundan tashqari, hujjat chegaradosh hududlarda yashovchi aholi o‘rtasidagi aloqalarni kuchaytirish, savdo-sotiqni rivojlantirish, qo‘shma infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish hamda yangi ish o‘rinlarini yaratish uchun huquqiy asos bo‘ladi. Ushbu shartnoma mintaqaviy barqarorlik va hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан граница точно определена
Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса одобрили законопроект о ратификации договора о точке встречи государственных границ Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот документ был направлен в Сенат. Договор был подписан 31 марта 2025 года в городе Худжанд во время встречи глав трёх государств.
В документе определена точка, где сходятся государственные границы Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана, а также изображена линия границы на данной территории. По мнению депутатов, принятие договора будет способствовать укреплению соседских отношений, повышению взаимного доверия и развитию стратегического партнёрства между тремя странами.
Кроме того, документ станет правовой основой для укрепления связей между населением приграничных районов, развития торговли, реализации совместных инфраструктурных проектов и создания новых рабочих мест. Этот договор будет способствовать дальнейшему укреплению региональной стабильности и сотрудничества.