Rossiya armiyasida 2 715 o‘zbekistonlik xizmat qilmoqda
“Xohlayman yashash” loyihasi Rossiya armiyasida xizmat qilayotgan xorijlik jangchilar haqida ma’lumot e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Ukrainadagi harbiy mojarolar davomida 481 nafar o‘zbekistonlik halok bo‘lgan yoki bedarak yo‘qolgan. Raqamlarga ko‘ra, hozirda Rossiya armiyasi tarkibida kamida 2 715 nafar o‘zbekistonlik xizmat qilmoqda.
Bu ko‘rsatkich bo‘yicha o‘zbekistonliklar xorijlik harbiy xizmatchilar orasida yetakchi o‘rinni egallaydi. Shuni ta’kidlash lozimki, O‘zbekiston qonunchiligiga binoan, mamlakat fuqarolarining boshqa davlatlar hududida harbiy mojarolarda ishtirok etishi qat’iy taqiqlangan.
Bu qonun mamlakat xavfsizligini ta’minlash va fuqarolarni mojarolardan himoya qilish maqsadida joriy etilgan.

В армии России служат 2 715 узбеков
Проект «Хочу жить» опубликовал информацию о иностранных бойцах, служащих в российской армии. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, предоставленным Украиной, во время военных конфликтов в Украине погибло или пропало без вести 481 узбек. По данным, в настоящее время в составе российской армии служат не менее 2 715 узбеков.
По этому показателю узбеки занимают лидирующее место среди иностранных военнослужащих. Следует отметить, что согласно законодательству Узбекистана, гражданам страны строго запрещено участвовать в военных конфликтах на территории других государств.