Rossiya "Poseydon" yadroviy qurilmasi sinovdan o‘tdi
Ushbu qurilma yadroviy energiya tizimi bilan jihozlangan bo‘lib, bu uning asosiy texnologik afzalliklaridan biridir. Prezident Vladimir Putin sinov natijalarini yuqori baholab, bu yutuqni “katta muvaffaqiyat” deb atadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, qurilma suv osti kemasidan muvaffaqiyatli ishga tushirilgan. Prezidentning ta’kidlashicha, sinov jarayonining eng muhim jihati qurilmaning atom energiya tizimini ishga tushirish va uni samarali ishlatish bo‘lgan.
Putin bu jarayonda qurilma ma’lum muddat davomida muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatganini aytib o‘tdi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, "Poseydon" o‘zining taktik-texnik xususiyatlari bilan yangi avlod "Sarmat" qit’alararo raketasidan ham ustun hisoblanadi.
Qurilmaning tezligi va harakatlanish chuqurligi bo‘yicha dunyoda tengi yo‘q. "Bunday qurilmani hozircha hech bir davlat ishlab chiqara olgani yo‘q va yaqin kelajakda ham bu imkonsiz bo‘lib qoladi", – dedi Putin.
Shuningdek, u mazkur qurilmani samarali to‘xtatish usullari mavjud emasligini qo‘shimcha qildi. "Poseydon" Rossiyada 2018 yildan buyon yaratilayotgan okean ko‘p maqsadli tizimining asosiy qismi sifatida tanilgan.
Ushbu tizim maxsus atom suv osti kemalari va ularga biriktirilgan uchuvchisiz suv osti qurilmalarini o‘z ichiga oladi. Rossiya Harbiy-dengiz kuchlari qo‘mondonligi bu tizimning asosiy maqsadi strategik muvozanatni saqlash va global harbiy barqarorlikni ta’minlash ekanini ta’kidlagan.
Yadroviy quvvatga ega torpedalar g‘oyasi ilk bor 1950-yillarda SSSRda akademik Andrey Saxarov tomonidan taklif qilingan edi. Biroq, o‘sha davrda loyiha axloqiy va texnik sabablar tufayli rad etilgan.

Россия испытала ядерное устройство "Посейдон"
Российская Федерация сообщила об успешном завершении нового этапа испытаний стратегического подводного устройства "Посейдон". Об этом сообщает Zamin.uz.
Это устройство оснащено ядерной энергетической системой, что является одним из его основных технологических преимуществ. Президент Владимир Путин высоко оценил результаты испытаний, назвав это достижение «большим успехом».
По данным, устройство было успешно запущено с подводной лодки. По словам президента, самым важным аспектом испытаний было запуск и эффективное использование атомной энергетической системы устройства.
Путин отметил, что устройство успешно функционировало в течение определённого времени в ходе этого процесса. По словам президента, "Посейдон" по своим тактико-техническим характеристикам превосходит межконтинентальную ракету нового поколения "Сармат".
Устройство не имеет равных в мире по скорости и глубине движения. «Пока ни одно государство не смогло создать такое устройство, и в ближайшем будущем это останется невозможным», – сказал Путин.
Кроме того, он добавил, что эффективных способов остановить это устройство не существует. "Посейдон" известен как основная часть многоцелевой океанской системы, создаваемой в России с 2018 года.
Эта система включает специальные атомные подводные лодки и прикреплённые к ним беспилотные подводные аппараты. Командование Военно-морских сил России подчеркнуло, что основная цель этой системы – сохранение стратегического баланса и обеспечение глобальной военной стабильности.
Идея торпед с ядерной силой впервые была предложена в 1950-х годах в СССР академиком Андреем Сахаровым. Однако в то время проект был отвергнут по этическим и техническим причинам.