Xitoyda blogerlar uchun malaka talabi joriy etildi
Ushbu qonunga ko‘ra, 2025-yil 25-oktyabrdan boshlab tibbiyot, huquq, ta’lim va moliya kabi maxsus bilim talab qiladigan sohalarda kontent yaratadigan blogerlar tegishli malaka hujjatlarini taqdim etishi majburiy bo‘ladi. Endilikda bu yo‘nalishlarda faoliyat yurituvchi blogerlar diplom, litsenziya yoki sertifikatga ega bo‘lishlari shart.
Mazkur tartib Xitoyning Kibermakon ma’muriyati (CAC) tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, Douyin, Bilibili va Weibo kabi mashhur platformalarda amalga joriy etildi. Shuningdek, blogerlar o‘z kontentida foydalanilgan manbalar va tadqiqotlarni aniq ko‘rsatishga majbur bo‘ladilar.
Rasmiylarning ta’kidlashicha, ushbu chora onlayn dezinformatsiya va noto‘g‘ri maslahatlarning oldini olishga qaratilgan. Biroq ayrim tanqidchilar yangi talablar ijodkorlik va so‘z erkinligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini qayd etmoqda.
Mutaxassislar esa bu islohotni Xitoyning internet maydonida ishonchli ma’lumot tarqatishni ta’minlashga qaratilgan yangi siyosat bosqichi sifatida baholamoqda.

В Китае введено требование квалификации для блогеров
Согласно этому закону, с 25 октября 2025 года блогеры, создающие контент в таких сферах, как медицина, право, образование и финансы, требующих специальных знаний, обязаны предоставлять соответствующие документы о квалификации. Теперь блогеры, работающие в этих направлениях, должны иметь диплом, лицензию или сертификат.
Данное регулирование разработано Администрацией киберпространства Китая (CAC) и внедрено на популярных платформах, таких как Douyin, Bilibili и Weibo. Кроме того, блогеры обязаны точно указывать источники и исследования, использованные в их контенте.
По словам официальных лиц, эта мера направлена на предотвращение онлайн-дезинформации и неправильных советов. Однако некоторые критики отмечают, что новые требования могут негативно повлиять на творчество и свободу слова.
Эксперты же оценивают эту реформу как новый этап политики Китая, направленный на обеспечение распространения достоверной информации в интернет-пространстве страны.