Moskva portlashi bo‘yicha sud jarayonlari davom etmoqda
2024-yil yozida Moskva shahrining Sinyavinskaya ko‘chasida sodir bo‘lgan portlash bo‘yicha sud jarayonlari davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya mudofaa tizimida xizmat qiluvchi polkovnik avtomobili ostiga qo‘lbola mina o‘rnatilgani aniqlangan. Portlash natijasida harbiy xizmatchi va uning rafiqasi jarohat olgan, shuningdek, atrofdagi binolar va transport vositalariga bir necha million rubllik zarar yetkazilgan.
Mazkur voqea terrorchilik akti sifatida baholanib, jinoyat ishi ochilgan. Ayblanuvchi sifatida avval O‘zbekistonda bank tahlilchisi bo‘lib ishlagan shaxs ko‘rsatilgan.
Tergovga ko‘ra, u portlashga tayyorgarlik ko‘rishda va portlovchi moddalarni noqonuniy saqlashda ishtirok etgan. Sud jarayonida ayblanuvchi o‘z aybini to‘liq tan olib, qilgan ishlariga javob berishga tayyorligini bildirgan.
Tergov organlari ushbu harakatlarni Rossiya xavfsizligiga qarshi qaratilgan rejalashtirilgan terrorchilik akti sifatida baholagan. Hodisa yuzasidan sud ochiq tarzda o‘tkazilmoqda.
Hozirda sud dalillarni ko‘rib chiqish va guvohlarni so‘roq qilish bosqichida. Ayblanuvchiga Rossiya qonunchiligidagi bir nechta modda, jumladan, “terrorchilik aktiga tayyorgarlik ko‘rish”, “portlovchi moddalarni noqonuniy saqlash” va “jamoat xavfsizligiga tahdid soluvchi harakatlar” bo‘yicha ayblovlar qo‘yilgan.
Agar sud uning aybini to‘liq isbotlasa, ayblanuvchi uzoq muddatli qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin. Shu bilan birga, sud hukmi qonuniy kuchga kirmaguncha, har bir shaxs aybsiz hisoblanadi.

Судебные процессы по взрыву в Москве продолжаются
Летом 2024 года продолжаются судебные процессы по взрыву, произошедшему на улице Синявинская в Москве. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным следствия, под автомобиль полковника, служащего в системе обороны России, была установлена самодельная мина. В результате взрыва военный и его супруга получили ранения, а также был нанесён ущерб на несколько миллионов рублей окружающим зданиям и транспортным средствам.
Это событие квалифицировано как террористический акт, возбуждено уголовное дело. В качестве обвиняемого указан ранее работавший в Узбекистане банковским аналитиком человек.
По версии следствия, он участвовал в подготовке взрыва и незаконном хранении взрывчатых веществ. На судебном процессе обвиняемый полностью признал свою вину и выразил готовность отвечать за совершённые действия.
Следственные органы квалифицировали эти действия как спланированный террористический акт, направленный против безопасности России. Судебные процессы проходят открыто.
В настоящее время суд находится на стадии рассмотрения доказательств и допроса свидетелей. Обвиняемому предъявлены обвинения по нескольким статьям российского законодательства, включая «подготовку террористического акта», «незаконное хранение взрывчатых веществ» и «действия, угрожающие общественной безопасности».
Если суд полностью докажет его вину, обвиняемому грозит длительное лишение свободы. При этом до вступления приговора в законную силу каждый считается невиновным.
Это дело привлекло широкое внимание общественности в России и вызвало обсуждения мер безопасности в борьбе с терроризмом. Судебные процессы продолжаются, приговор ожидается к концу года.