AQSh 30 yildan so‘ng yadro sinovlarini qayta boshlaydi
AQSh prezidenti Donald Tramp mamlakatda 30 yildan so‘ng yadro qurollarini sinovdan o‘tkazishni qayta yo‘lga qo‘yishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu qarorni Rossiya va Xitoy kabi davlatlarning yadro qurollarini sinovdan o‘tkazishni davom ettirayotgani bilan izohladi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, bu chora AQShning mudofaa qudratini saqlash va raqobatchilardan ortda qolmaslik uchun zarur.
Prezident ijtimoiy tarmoqlarda o‘z bayonotini e’lon qilib, “boshqa davlatlar yadro qurollarini sinovdan o‘tkazayotgan bir paytda, biz ham teng asosda sinovlarni boshlaymiz”, deya ta’kidladi. Ushbu bayonot Xitoy rahbari Si Szinpin bilan Janubiy Koreyada bo‘lib o‘tadigan uchrashuv arafasida e’lon qilindi.
Ma’lum bo‘lishicha, AQSh oxirgi marta 1992-yilda Nevada shtatida yadro qurolini sinovdan o‘tkazgan edi. Trampning qarori AQShning yadro siyosatida yangi bosqichni boshlab beradi.
Nevada shtatidagi sinov maydoni hozirgacha hukumat tasarrufida saqlangan. Mutaxassislarning fikricha, zarurat tug‘ilsa, bu hudud yana sinovlar uchun tayyor holatga keltirilishi mumkin.

США возобновляют ядерные испытания спустя 30 лет
Президент США Дональд Трамп решил возобновить проведение ядерных испытаний в стране спустя 30 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он объяснил это решение тем, что такие страны, как Россия и Китай, продолжают проводить ядерные испытания. По словам Трампа, эта мера необходима для сохранения обороноспособности США и чтобы не отставать от конкурентов.
Президент опубликовал своё заявление в социальных сетях, подчеркнув: «В то время как другие страны проводят ядерные испытания, мы также начнём испытания на равных условиях». Это заявление было сделано накануне встречи с лидером Китая Си Цзиньпином в Южной Корее.
Известно, что США в последний раз проводили ядерные испытания в штате Невада в 1992 году. Решение Трампа открывает новую страницу в ядерной политике США.
Испытательный полигон в штате Невада до сих пор находится под контролем правительства. По мнению экспертов, при необходимости эта территория может быть вновь подготовлена для проведения испытаний.