O‘zbekistonda tuman va kuchli shamol kutilmoqda
30-oktyabr, payshanba kuni O‘zbekiston hududlarida tuman tushishi va shamol tezligi 18 metr/sekundgacha kuchayishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu kuch 12 balli Bofort shkalasi bo‘yicha 8 ballga teng keladi. Ushbu ma’lumotni O‘zgidromet xizmati taqdim etdi.
Respublika bo‘ylab havo harorati +20…+25 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda. Qoraqalpog‘istonda yog‘ingarchilik ehtimoli mavjud.
Toshkent shahrida esa harorat +23…+25 darajagacha ko‘tariladi, shamolning tezligi 8 metr/sekundgacha yetishi mumkin. Tog‘li hududlarda havo ochiq bo‘lib, harorat +13…+18 daraja atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Ob-havo sharoiti sababli haydovchilardan yo‘llarda hushyorlikni oshirish, piyodalardan esa xavfsizlik qoidalariga rioya qilish so‘raladi. Ayniqsa, tumanli ob-havo sharoitida ko‘rish masofasi pasayishi mumkin, bu esa transport harakatiga ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli bor.

В Узбекистане ожидаются грозы и сильный ветер
30 октября, в четверг, на территории Узбекистана ожидается туман и усиление ветра до скорости 18 метров в секунду. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта сила соответствует 8 баллам по 12-балльной шкале Бофорта. Данные предоставлены службой Узгидромет.
По всей республике ожидается температура воздуха около +20…+25 градусов. В Каракалпакстане возможны осадки.
В Ташкенте температура поднимется до +23…+25 градусов, скорость ветра может достигать 8 метров в секунду. В горных районах прогнозируется ясная погода с температурой около +13…+18 градусов.
В связи с погодными условиями водителей просят быть внимательнее на дорогах, а пешеходов — соблюдать правила безопасности. Особенно при туманной погоде видимость может ухудшаться, что может повлиять на движение транспорта.