34 yoshli siyosatchi shaharning nafaqat eng yosh rahbari, balki birinchi musulmon meri sifatida tarixga kirdi. Mamdani saylovoldi kampaniyasi davomida bir qator ijtimoiy va iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishni va’da qilgan edi.
U uy-joy ijarasi narxlarini nazorat qilish, jamoat transportida bepul yo‘lov haqi joriy etish va bolalar parvarishi xizmatlarini ko‘proq ommaga moslashtirishga alohida e’tibor qaratdi. Biroq uning g‘alabasi barcha tomonidan ijobiy qabul qilinmadi.
Sobiq prezident Donald Tramp Mamdanining g‘alabasiga qarshi bo‘lib, ushbu holatda Nyu-Yorkni federal moliyalashtirishdan mahrum qilish bilan tahdid qildi. Tramp o‘z tarafdorlarini mustaqil nomzod Endryu Kuomoga ovoz berishga chaqirgan edi.
Saylov 4 noyabr kuni o‘tkazildi. Mamdani mustaqil nomzod Kuomo va Respublika partiyasidan nomzod Kyortis Slivani ortda qoldirib, ishonchli tarzda g‘alaba qozondi.
O‘z nutqlaridan birida Mamdani Tramp va Kuomoning siyosiy qarashlarini tanqid qilar ekan, ularni bir xil manfaatlar va tor dunyoqarashga ega bo‘lishda aybladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Nyu-York shahri har yili federal hukumatdan qariyb 7,4 milliard dollar mablag‘ oladi.
Bu shahar umumiy budjetining 6,4 foizini tashkil qiladi. Donald Tramp esa prezidentligi davrida bir necha marta siyosiy sabablarga ko‘ra moliyalashtirishni to‘xtatish bilan tahdid qilgan edi.

В Нью-Йорке впервые избран мусульманин-мэр
Об этом сообщило информационное агентство Associated Press. Кандидат от Демократической партии Зоран Мамдани одержал уверенную победу над независимым кандидатом Эндрю Куомо.
34-летний политик вошёл в историю как не только самый молодой руководитель города, но и первый мусульманин-мэр. Во время предвыборной кампании Мамдани обещал провести ряд социальных и экономических реформ.
Он уделял особое внимание контролю за ценами на аренду жилья, введению бесплатного проезда в общественном транспорте и адаптации услуг по уходу за детьми для большего числа людей. Однако его победа была воспринята не всеми положительно.
Бывший президент Дональд Трамп выступил против победы Мамдани и пригрозил лишить Нью-Йорк федерального финансирования в этой ситуации. Трамп призвал своих сторонников голосовать за независимого кандидата Эндрю Куомо.
Выборы прошли 4 ноября. Мамдани уверенно победил, опередив независимого кандидата Куомо и кандидата от Республиканской партии Кёртиса Сливани.
В одной из своих речей Мамдани критиковал политические взгляды Трампа и Куомо, обвиняя их в одинаковых интересах и узком мировоззрении. По данным, город Нью-Йорк ежегодно получает от федерального правительства около 7,4 миллиарда долларов.
Это составляет 6,4 процента от общего бюджета города. Дональд Трамп во время своего президентства несколько раз угрожал прекратить финансирование по политическим причинам.