Sankt-Peterburgda migrant kurerlar uchun cheklovlar joriy qilindi
Bu haqda "Argumenti i fakti" nashri xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, "Samokat" va "Yandeks Yeda" kabi yirik yetkazib berish xizmatlari xorijiy fuqarolar uchun smenaga chiqish va buyurtmalarni qabul qilish imkoniyatini to‘xtatgan.
Cheklov Ozarboyjon, O‘zbekiston, Tojikiston, Moldova va Ukraina fuqarolariga taalluqli. Biroq Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqiga (YEOII) a’zo davlatlar fuqarolari bundan mustasno bo‘lib, ular avvalgidek patentsiz ishlash huquqiga ega bo‘ladilar.
Mazkur qaror ilk bor avgust oyida Sankt-Peterburg gubernatori Aleksandr Beglov tomonidan imzolangan edi. Unga ko‘ra, shaharda migrantlarning kurerlik va taksi xizmatlarida ishlashi cheklanadi.
Shuningdek, kompaniyalarga kadrlar siyosatini va ichki tizimni qayta ko‘rib chiqish uchun uch oy muddat berilgan edi. Shahar ma’muriyati ushbu chorani yashirin bandlikni kamaytirish, xizmatlar sifatini va xavfsizligini oshirish, shuningdek, mahalliy aholi, ayniqsa talabalar va yoshlar uchun qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratish maqsadida joriy etganini ma’lum qildi.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, yangi qoidalar migrantlar oqimini qisqartirishi mumkin, ammo bu yetishmayotgan kadrlar muammosini yanada kuchaytiradi. Chunki kurerlik sohasi Sankt-Peterburgdagi tez rivojlanayotgan xizmatlar tarmog‘ining muhim qismi hisoblanadi.
Shu bilan birga, mahalliy rasmiylar bu cheklov vaqtinchalik ekanini va yangi ish tizimi muvaffaqiyatli yo‘lga qo‘yilgandan so‘ng shartlar qayta ko‘rib chiqilishi mumkinligini qayd etmoqda.

В Санкт-Петербурге введены ограничения для мигрантских курьеров
С 3 ноября в Санкт-Петербурге вступили в силу новые ограничения для некоторых мигрантов, работающих в сфере доставки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание "Аргументы и факты". По данным, крупные службы доставки, такие как "Самокат" и "Яндекс Еда", прекратили возможность выхода на смену и приёма заказов для иностранных граждан.
Ограничения касаются граждан Азербайджана, Узбекистана, Таджикистана, Молдовы и Украины. Однако граждане стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) являются исключением и сохраняют право работать без патента, как и прежде.
Это решение впервые было подписано губернатором Санкт-Петербурга Александром Бегловым в августе. Согласно ему, в городе ограничивается работа мигрантов в курьерских и таксомоторных службах.
Кроме того, компаниям был предоставлен трёхмесячный срок для пересмотра кадровой политики и внутренней системы. Администрация города заявила, что эта мера введена с целью снижения теневой занятости, повышения качества и безопасности услуг, а также создания дополнительных рабочих мест для местного населения, особенно студентов и молодёжи.
По мнению специалистов, новые правила могут сократить поток мигрантов, но усугубят проблему нехватки кадров. Ведь курьерская сфера является важной частью быстроразвивающейся сети услуг в Санкт-Петербурге.
Вместе с тем местные власти отмечают, что эти ограничения временные и условия могут быть пересмотрены после успешного внедрения новой системы работы.