Shimoliy Koreya Rossiyaga minglab harbiy jo‘natgan
Janubiy Koreya razvedka xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil sentyabr oyidan beri Shimoliy Koreya Rossiyaga qariyb 5 ming nafar harbiy jo‘natgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Yonhap axborot agentligi xabar berdi. Ushbu harbiylar asosan infratuzilmani tiklash ishlariga jalb qilingan bo‘lib, ular orasida minalarni tozalash bilan shug‘ullanadigan ming nafar atrofidagi sapyor bo‘linmalari ham borligi aytilmoqda.
Janubiy Koreya parlamenti a’zosi Li Son Gvongning so‘zlariga ko‘ra, Shimoliy Koreyada Rossiyaga yuboriladigan harbiylar uchun maxsus tayyorgarlik va saralash ishlari olib borilgan. Ma’lum qilinishicha, hozirda Rossiya–Ukraina chegarasi yaqinida 10 mingga yaqin shimoliy koreyalik harbiylar faoliyat yuritmoqda.
2024-yil kuzida Kursk viloyatida Shimoliy Koreya askarlari ishtirok etgani haqida ilk bor xabarlar paydo bo‘lgan edi. O‘shanda Janubiy Koreya va Ukraina razvedkasi ularni Rossiya armiyasiga yordam beruvchi bo‘linmalar sifatida qayd etgan, Moskva esa bu ma’lumotni inkor qilmagan, lekin rasman tasdiqlamagan ham edi.
2025-yil aprel oyida Rossiya bosh shtabi rahbari Valeriy Gerasimov prezident Vladimir Putinga hisobot berib, Kursk viloyatidagi harbiy operatsiyalarda Shimoliy Koreya askarlarining muhim rol o‘ynaganini ta’kidladi. Avgust oyida esa Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In janglarda faol ishtirok etgan komandirlarni shaxsan mukofotlagan.
G‘arb va Janubiy Koreya manbalariga ko‘ra, Kurskdagi harbiy harakatlarda 15 mingga yaqin shimoliy koreyalik qatnashgan bo‘lishi mumkin. Ularning 500 dan 1500 nafari orasida qurbon bo‘lganligi taxmin qilinmoqda.
Bu holat Shimoliy Koreyaning to‘g‘ridan to‘g‘ri harbiy ishtirokini tugatishi mumkinligi haqidagi fikrlarni kuchaytirmoqda.

Северная Корея отправила в Россию тысячи военных
По данным разведки Южной Кореи, с сентября 2025 года Северная Корея направила в Россию около 5 тысяч военных. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило информационное агентство Yonhap. Эти военные в основном задействованы в восстановлении инфраструктуры, среди них также около тысячи саперных подразделений, занимающихся разминированием.
По словам члена парламента Южной Кореи Ли Сон Гвонга, в Северной Корее проводилась специальная подготовка и отбор военных для отправки в Россию. Сообщается, что в настоящее время около 10 тысяч северокорейских военных действуют вблизи российско-украинской границы.
Осенью 2024 года появились первые сообщения об участии северокорейских солдат в Курской области. Тогда разведки Южной Кореи и Украины отметили их как подразделения, помогающие российской армии, Москва не отрицала эту информацию, но и официально не подтверждала.
В апреле 2025 года начальник российского Генштаба Валерий Герасимов доложил президенту Владимиру Путину, что северокорейские солдаты сыграли важную роль в военных операциях в Курской области. В августе лидер Северной Кореи Ким Чен Ын лично наградил командиров, активно участвовавших в боях.
По данным западных и южнокорейских источников, в военных действиях в Курске могло участвовать около 15 тысяч северокорейцев. Предполагается, что от 500 до 1500 из них погибли.
Эта ситуация усиливает предположения о возможном прекращении прямого военного участия Северной Кореи.