Zoxran Mamdani Nyu-Yorkning birinchi musulmon meri bo‘ldi
U sobiq gubernator Endryu Kuomo va respublikachi Kertis Slivani ortda qoldirib, Nyu-Yorkning birinchi musulmon meri sifatida tarixga kirdi. Zoxranning siyosiy qarashlari va hayotiy tajribasi ko‘p madaniyatli muhitda shakllangan.
1991-yil 18-oktabrda Ugandaning poytaxti Kampalada tug‘ilgan Zoxran, 5 yoshida oilasi bilan Janubiy Afrikaga, keyinchalik esa Nyu-Yorkka ko‘chib o‘tgan. U 2018-yilda AQSh fuqaroligini olgan bo‘lib, shia mazhabidagi musulmon hisoblanadi.
Siyosatga kirishidan oldin, Zoxran Kvins tumanida ijtimoiy maslahatchi bo‘lib ishlagan. U uy-joyini yo‘qotish xavfi ostida qolgan odamlarga yordam bergan va ko‘chirishlarning oldini olish bilan shug‘ullangan.
Ushbu tajriba uni ijtimoiy adolat uchun kurashga undagan. Zoxran o‘z faoliyatida ijtimoiy tengsizlik, migratsiya va ekologik masalalarga e’tibor qaratib kelgan.
U musiqaga ham qiziqib, rep janrida ijod qilgan. Ta’limini Janubiy Afrikaning Sent-Jorj maktabida boshlagan Zoxran, Nyu-Yorkdagi Bank Street School for Children va Bronx High School of Science maktablarida davom ettirgan.
2014-yilda Bowdoin kollejida afrika tadqiqotlari bo‘yicha bakalavr darajasini olgan. Talabalik yillarida u Falastin huquqlarini himoya qiluvchi harakatga asos solgan.
Zoxranning ota-onasi uning dunyoqarashi va qadriyatlarini shakllantirishda katta rol o‘ynagan. Otasi Mahmud Mamdani Kolumbiya universitetida professor, onasi Mira Nayr esa xalqaro mukofotlarga sazovor bo‘lgan rejissyor.
2025-yilda Zoxran suriyalik-amerikalik rassom Rama Duvaji bilan turmush qurgan va hozirda Kvinsning Astoriya tumanida yashaydi. Zoxran siyosiy faoliyatini 2015-yilda mahalliy jamoalarda ishlash orqali boshlagan.
2020-yilda u Nyu-York shtati qonunchilik organiga saylangan. 2025-yilda esa Demokratik partiyadan Nyu-York meri lavozimiga nomzod bo‘lib, saylovda g‘alaba qozondi.
Uning saylovoldi dasturi asosan arzon uy-joy, bolali oilalarni qo‘llab-quvvatlash, bolalar bog‘chasi xodimlarining ish haqini oshirish va bepul jamoat transporti kabi tashabbuslarni o‘z ichiga olgan. Zoxran merlik davrida taksistlarning 450 million dollarlik qarzini bekor qilish, metro rivoji uchun 100 million dollar ajratish va avtobuslar bepul bo‘lishiga erishdi.
Shuningdek, ekologiyaga zarar yetkazishi mumkin bo‘lgan gaz elektr stansiyasi qurilishiga qarshi chiqdi. Shu tariqa, Zoxran Nyu-Yorkning birinchi musulmon va afrikalik meri sifatida tarixga kirdi.

Зохран Мамдани стал первым мусульманским мэром Нью-Йорка
4 ноября 2023 года 34-летний демократ-социалист Зохран Кваме Мамдани одержал победу на выборах мэра города Нью-Йорк. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он обошёл бывшего губернатора Эндрю Куомо и республиканца Кертиса Сливани, войдя в историю как первый мусульманский мэр Нью-Йорка. Политические взгляды и жизненный опыт Зохрана сформировались в многонациональной среде.
Зохран родился 18 октября 1991 года в столице Уганды, Кампале, в возрасте 5 лет переехал с семьёй в Южную Африку, а позже — в Нью-Йорк. В 2018 году он получил гражданство США и является мусульманином шиитского вероисповедания.
До вступления в политику Зохран работал социальным консультантом в районе Квинс. Он помогал людям, находившимся под угрозой потери жилья, и занимался предотвращением выселений.
Этот опыт побудил его бороться за социальную справедливость. В своей деятельности Зохран уделял внимание социальному неравенству, миграции и экологическим вопросам.
Он также интересовался музыкой и занимался рэпом. Образование начал в школе Святого Георгия в Южной Африке, продолжил в Bank Street School for Children и Bronx High School of Science в Нью-Йорке.
В 2014 году получил степень бакалавра по африканским исследованиям в колледже Боудоин. В студенческие годы он основал движение в защиту прав Палестины.
Родители Зохрана сыграли большую роль в формировании его мировоззрения и ценностей. Отец Махмуд Мамдани — профессор Колумбийского университета, мать Мира Найр — режиссёр, удостоенный международных наград.
В 2025 году Зохран женился на сирийско-американской художнице Раме Дуваджи и в настоящее время живёт в районе Астория в Квинсе. Политическую деятельность начал в 2015 году, работая в местных сообществах.
В 2020 году был избран в законодательный орган штата Нью-Йорк. В 2025 году стал кандидатом от Демократической партии на пост мэра Нью-Йорка и выиграл выборы.
Его предвыборная программа включала инициативы по доступному жилью, поддержке семей с детьми, повышению зарплат работников детских садов и бесплатному общественному транспорту. В период мэрства Зохран добился списания долгов таксистов на сумму 450 миллионов долларов, выделения 100 миллионов долларов на развитие метро и введения бесплатного проезда в автобусах.
Кроме того, он выступил против строительства газовой электростанции, которая могла нанести вред экологии. Таким образом, Зохран вошёл в историю как первый мусульманский и африканский мэр Нью-Йорка.