Google va Epic Games komissiya bo‘yicha kelishuvga erishdi
Google va Epic Games kompaniyalari Android platformasida ishlab chiqaruvchilar uchun komissiya masalasi bo‘yicha kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kelishuvni sud tasdiqlashi talab etiladi. Google o‘zining standart komissiya stavkasini tranzaksiya turiga qarab 20 foizdan 9 foizgacha tushirishga tayyor ekanligini bildirdi.
Biroq, bu yangilangan stavkalar Google’ning ichki to‘lov tizimidan foydalanish uchun qo‘shimcha 5 foizlik komissiyani o‘z ichiga olmaydi. Google Android prezidenti Samir Samatning so‘zlariga ko‘ra, agar bu kelishuv tasdiqlansa, sud jarayonlariga yakun yasaladi.
Bundan tashqari, kompaniya Android tizimida ishlaydigan qurilmalarga uchinchi tomon do‘konlarini o‘rnatishni soddalashtirishni rejalashtirmoqda. Ushbu o‘zgarishlar nafaqat AQShda, balki boshqa mamlakatlarda ham amal qiladi.
Epic Games esa Google’ning faqat o‘z to‘lov tizimidan foydalanishni talab qilishiga qarshi emasligini bildirdi. Biroq, kompaniya ilovalarda boshqa to‘lov usullari ham mavjud bo‘lishi va ular orqali foydalanuvchilarga arzonroq narxlar taklif etilishi kerakligini ta’kidlamoqda.
Eslatib o‘tamiz, Epic Games 2020-yilda Google’ga qarshi da’vo arizasi bilan murojaat qilgan edi. Mazkur da’vo Android platformasida raqobatga zid monopoliyaga qarshi qaratilgan bo‘lib, kompaniya Google’ning komissiya siyosatidan norozilik bildirgan edi.

Google и Epic Games достигли соглашения по комиссии
Компании Google и Epic Games достигли соглашения по вопросу комиссии для разработчиков на платформе Android. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это соглашение должно быть утверждено судом. Google заявила о готовности снизить свою стандартную комиссию с 20% до 9% в зависимости от типа транзакции.
Однако эти обновленные ставки не включают дополнительную комиссию в размере 5% за использование внутренней платежной системы Google. По словам президента Android Самира Самата, если это соглашение будет утверждено, судебные процессы завершатся.
Кроме того, компания планирует упростить установку магазинов третьих сторон на устройствах с операционной системой Android. Эти изменения будут действовать не только в США, но и в других странах.
Epic Games заявила, что не против требования Google использовать только собственную платежную систему. Однако компания подчеркивает, что в приложениях должны быть доступны и другие способы оплаты, которые позволят предлагать пользователям более низкие цены.
Напомним, что в 2020 году Epic Games подала иск против Google. Этот иск был направлен против монополии, нарушающей конкуренцию на платформе Android, и выражал недовольство политикой комиссий Google.