Nyu-York shahri meri Zoxran Mamdani saylovlarda erishgan g‘alabasidan so‘ng, o‘z tarafdorlari oldida nutq so‘zladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘z chiqishida g‘alabaga erishishda qo‘llab-quvvatlagan barcha guruhlarga, jumladan, o‘zbekistonlik hamshiralarga minnatdorchilik bildirdi. Shuningdek, Meksika buvijonlari, Yaman savdogarlari, Senegal taksistlari va shaharda yashovchi boshqa milliy ozchilik vakillariga ham o‘z tashakkurini izhor etdi.
“Bu shahar sizniki, bu demokratiya ham sizniki”, — dedi Mamdani. U o‘zining yangi siyosiy dasturida bir qator ijtimoiy tashabbuslarni ilgari surdi.
Jumladan, olti haftadan besh yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun bepul parvarish xizmatlarini yo‘lga qo‘yish va shaharning har bir hududida davlat tomonidan subsidiyalanuvchi oziq-ovqat do‘konlarini ochish takliflarini bildirdi. Shuningdek, Mamdanining rejalarida shahar avtobuslarini bepul qilish, bir million ijarachilar uchun ijara narxlarini muzlatish kabi loyihalar ham mavjud.
U shaharning eng boy qatlamidan yuqori soliq undirish va korporativ soliq stavkalarini oshirish orqali ushbu mablag‘larni ijtimoiy loyihalarga yo‘naltirishni rejalashtirmoqda. Biroq, tanqidchilar uning bu rejalarini amalga oshirishni qiyin va real emas deb hisoblamoqda.

Мэр Нью-Йорка выразил благодарность национальным меньшинствам
Мэр Нью-Йорка Зохран Мамдани выступил с речью перед своими сторонниками после победы на выборах. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем выступлении он поблагодарил все группы, которые поддержали его на пути к победе, в том числе узбекских медсестер. Также он выразил благодарность мексиканским бабушкам, йеменским торговцам, сенегальским таксистам и другим представителям национальных меньшинств, проживающим в городе.
«Этот город ваш, эта демократия тоже ваша», — сказал Мамдани. В своей новой политической программе он предложил ряд социальных инициатив.
В частности, он предложил ввести бесплатные услуги по уходу за детьми от шести недель до пяти лет и открыть государственные субсидируемые продуктовые магазины в каждом районе города. Кроме того, в планах Мамдани сделать городские автобусы бесплатными и заморозить арендную плату для миллиона арендаторов.
Он планирует направить средства на социальные проекты за счет повышения налогов для самых богатых слоев населения и увеличения ставок корпоративного налога. Однако критики считают, что реализация этих планов будет сложной и нереалистичной.