Moskva viloyatining Losino-Petrovskiy tumanida og‘ir fojia yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qurilish maydonida ishchi balandlikdan yiqilib, hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda Moskva viloyati prokuraturasi ma’lumot berdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, hodisa “Biokombinat” posyolkasida qurilayotgan binolardan birida sodir bo‘lgan. Ishchi g‘isht terish jarayonida muvozanatni yo‘qotib, 12-qavatdan pastga tushib ketgan.
Afsuski, u olgan og‘ir jarohatlar sababli voqea joyida vafot etgan. Tekshiruv davomida aniqlanishicha, qurilish maydonida xavfsizlik qoidalariga rioya etilishida jiddiy kamchiliklar bo‘lgan bo‘lishi mumkin.
Hozirda Shyolkovo shahar prokuraturasi hodisaga sabab bo‘lgan omillarni o‘rganmoqda. Xususan, mehnat muhofazasi va ish sharoitlariga oid qonunchilik talablariga qanchalik rioya etilgani tekshirilmoqda.
Mutaxassislarning qayd etishicha, so‘nggi yillarda qurilish sohasida mehnat xavfsizligi masalalariga e’tibor yetarli darajada qaratilmayapti. Bu esa bunday fojealarning ko‘payishiga olib kelmoqda.
Har bir ishchi shaxsiy himoya vositalari bilan ta’minlanishi, ish joylarida xavfsizlik me’yorlariga qat’iy rioya etilishi zarur. Rasmiylar hodisaning sabablarini o‘rganish va aybdorlarni aniqlash maqsadida surishtiruv ishlarini boshlagan.
Bunday holatlar kelgusida takrorlanmasligi uchun xavfsizlik qoidalariga rioya qilish qat’iy nazoratga olinishi lozim.

На стройке рабочий, упавший с 12-го этажа, скончался
В Лосино-Петровском районе Московской области произошла тяжелая трагедия. Об этом сообщает Zamin.uz.
На строительной площадке рабочий упал с высоты и скончался. Об этом сообщили в прокуратуре Московской области.
По предварительным данным, инцидент произошел в одном из зданий, строящихся в поселке «Биокомбинат». Рабочий потерял равновесие во время кладки кирпича и упал с 12 этажа.
К сожалению, он скончался на месте происшествия от полученных тяжелых травм. В ходе расследования было выявлено, что на строительной площадке могли быть серьезные нарушения правил безопасности.
В настоящее время прокуратура города Щёлково изучает причины происшествия. В частности, проверяется соблюдение требований законодательства по охране труда и условиям труда.
По словам специалистов, в последние годы вопросам безопасности труда в строительной сфере уделяется недостаточно внимания. Это приводит к увеличению числа подобных трагедий.
Каждый рабочий должен быть обеспечен средствами индивидуальной защиты, а на рабочих местах необходимо строго соблюдать нормы безопасности. Официальные лица начали расследование для выяснения причин происшествия и установления виновных.
Для того чтобы подобные случаи не повторялись в будущем, соблюдение правил безопасности должно находиться под строгим контролем.