AQSh senatorlari Markaziy Osiyo bilan savdoni kengaytirishni taklif qildi
Vashington shahrida "C5+1" formatidagi sammitga bag‘ishlangan qabul marosimi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda AQSh Senatining nufuzli a’zosi Jim Rish o‘z hamkasbi Stiv Deyns bilan birgalikda Markaziy Osiyo davlatlari tashqi ishlar vazirlariga Jekson-Venik tuzatmasini bekor qilish bo‘yicha qonun loyihasini taqdim etdi. Jekson-Venik tuzatmasi 1974-yilda AQShda qabul qilingan bo‘lib, emigratsiya erkinligini cheklagan davlatlarga savdo imtiyozlarini taqiqlashni ko‘zda tutgan edi.
Ushbu qonun asosan sobiq Sovet Ittifoqi davlatlariga qaratilgan. Markaziy Osiyo davlatlari mustaqillikka erishganiga 30 yildan oshgan bo‘lsa-da, bu cheklovlar hali ham mintaqada savdo va investitsiya imkoniyatlarini cheklab kelmoqda.
Senator Rishning fikriga ko‘ra, tuzatmani bekor qilish Qo‘shma Shtatlar va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni kengaytiradi hamda strategik manfaatlarga asoslangan sheriklikni rivojlantirishga xizmat qiladi. U mintaqaning murakkab geosiyosiy holatini eslatib, Markaziy Osiyo davlatlari kuchayib borayotgan Xitoy va barqarorlikka tahdid solayotgan Rossiya o‘rtasida joylashganini ta’kidladi.
Shuningdek, senator AQShning ishonchli sherik sifatida mintaqaga ta’sirini kuchaytirishi va Markaziy Osiyo davlatlariga o‘z mustaqil kelajagini belgilashda yordam berishini qayd etdi. "C5+1" diplomatik platformasining o‘n yilligida yangi hamkorlik davrini boshlash ayni muddao ekanini ham ta’kidladi.
Ushbu tashabbus nafaqat AQShning iqtisodiy manfaatlariga xizmat qiladi, balki amerikalik kompaniyalar uchun yangi bozorlar ochadi. Senatorning so‘zlariga ko‘ra, chuqurroq savdo aloqalari mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlash va Markaziy Osiyo davlatlariga iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Сенаторы США предложили расширить торговлю с Центральной Азией
На этом мероприятии влиятельный член Сената США Джим Риш совместно со своим коллегой Стивом Дейнсом представили министрами иностранных дел стран Центральной Азии законопроект о снятии поправки Джексона-Веника. Поправка Джексона-Веника была принята в США в 1974 году и предусматривала запрет торговых преференций странам, ограничивающим свободу эмиграции.
Этот закон в основном был направлен на государства бывшего Советского Союза. Несмотря на то, что страны Центральной Азии получили независимость более 30 лет назад, эти ограничения до сих пор сдерживают торговые и инвестиционные возможности в регионе.
По мнению сенатора Риша, отмена поправки расширит экономическое сотрудничество между Соединенными Штатами и Центральной Азией, а также будет способствовать развитию партнерства, основанного на стратегических интересах. Он напомнил о сложной геополитической ситуации в регионе, подчеркнув, что страны Центральной Азии расположены между усиливающимся Китаем и Россией, угрожающей стабильности.
Кроме того, сенатор отметил, что США смогут усилить свое влияние в регионе как надежный партнер и помочь странам Центральной Азии определить свое независимое будущее. Он также подчеркнул, что начало новой эры сотрудничества в десятый юбилей дипломатической платформы "C5+1" является своевременным.
Эта инициатива служит не только экономическим интересам США, но и открывает новые рынки для американских компаний. По словам сенатора, углубление торговых связей имеет важное значение для укрепления региональной стабильности и расширения экономических возможностей стран Центральной Азии.