Zohran Mamdaniy Nyu-York meri bo‘ldi: bahslar avjida
Nyu-York shahrida o‘tgan so‘nggi saylovlar nafaqat AQSH, balki xalqaro siyosiy doiralarda ham katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu saylovda 34 yoshli musulmon-demokrat siyosatchi Zohran Mamdaniy mer lavozimiga saylandi. Uning g‘alabasi shahar yahudiy jamoasi va Isroil rasmiylari orasida turli munosabatlarni keltirib chiqardi.
Isroilning diaspora masalalari va antisemitizmga qarshi kurash vaziri Ammihay Shikli bu voqeaga munosabat bildirib, yahudiylarni Isroilga qaytishga chaqirdi. U Nyu-Yorkda yuzaga kelgan vaziyatni "shaharning erkinlikdan fanatizmga o‘tishi" deb baholadi.
“Nyu-York endi avvalgidek bo‘lmaydi, ayniqsa yahudiylar uchun”, — dedi Shikli. U shuningdek, Nyu-York va London kabi yirik shaharlarda xavfsizlik muammolari kuchayishini ta’kidladi.
Isroilning milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir ham Mamdaniy haqida salbiy fikr bildirdi. U Mamdaniyni HAMAS tarafdori va Isroilga qarshi chiqqan ochiq dushman sifatida ta’rifladi.
Nyu-Yorkda yashovchi 1,3 million yahudiy aholisi orasida ushbu saylov natijalari katta tashvish uyg‘otgani aytilmoqda. Mamdaniy o‘z saylovoldi dasturida ijtimoiy adolat, iqtisodiy tenglik va boylar uchun soliqlarni oshirish kabi masalalarni ilgari surdi.
U ijara haqini muzlatish, maktabgacha ta’limni bepul qilish va jamoat transportini tekin qilish kabi rejalarni amalga oshirishni maqsad qilgan. Saylovda u 50,4 foiz ovoz to‘plab, sobiq gubernator Endryu Kuomoni ortda qoldirdi.
AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp ham bu masalaga munosabat bildirib, Mamdaniyni “so‘l qanot kommunisti” deb atadi va uning siyosati Nyu-Yorkni iqtisodiy inqirozga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi. Hozirgi kunda Nyu-Yorkda siyosiy vaziyat ancha keskinlashgan.
Mamdaniyning g‘alabasi ba’zi guruhlar tomonidan ozchiliklar uchun katta g‘alaba sifatida ko‘rilayotgan bo‘lsa, boshqa tomondan, bu voqea diniy va siyosiy qarashlar to‘qnashuvi sifatida baholanmoqda. Uning siyosiy faoliyati nafaqat AQSH, balki xalqaro hamjamiyat tomonidan ham diqqat bilan kuzatilmoqda.

Зохран Мамдани стал мэром Нью-Йорка: в разгаре споры
Последние выборы в Нью-Йорке вызвали большие обсуждения не только в США, но и в международных политических кругах. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этих выборах 34-летний мусульманин-демократ Зохран Мамдани был избран мэром. Его победа вызвала различные реакции среди еврейской общины города и официальных лиц Израиля.
Министр по делам диаспоры Израиля и борьбе с антисемитизмом Аммихай Шикли прокомментировал это событие, призвав евреев возвращаться в Израиль. Он охарактеризовал ситуацию в Нью-Йорке как «переход города от свободы к фанатизму».
«Нью-Йорк уже не будет прежним, особенно для евреев», — сказал Шикли. Он также подчеркнул усиление проблем с безопасностью в таких крупных городах, как Нью-Йорк и Лондон.
Министр национальной безопасности Израиля Итмар Бен-Гвир также высказался негативно о Мамдани. Он охарактеризовал Мамдани как сторонника ХАМАС и открытого врага Израиля.
Среди 1,3 миллиона еврейского населения Нью-Йорка результаты выборов вызвали большую тревогу. В своей предвыборной программе Мамдани выступал за социальную справедливость, экономическое равенство и повышение налогов для богатых.
Он намерен реализовать такие планы, как заморозка арендной платы, бесплатное дошкольное образование и бесплатный общественный транспорт. На выборах он набрал 50,4% голосов, опередив бывшего губернатора Эндрю Куомо.
Бывший президент США Дональд Трамп также прокомментировал ситуацию, назвав Мамдани «левым коммунистом» и подчеркнув, что его политика может привести Нью-Йорк к экономическому кризису. В настоящее время политическая ситуация в Нью-Йорке значительно обострилась.
Победа Мамдани рассматривается некоторыми группами как большая победа для меньшинств, в то время как с другой стороны это событие оценивается как столкновение религиозных и политических взглядов. Его политическая деятельность внимательно отслеживается не только в США, но и в международном сообществе.