Jurnalistning savoli ortidan ishdan bo‘shatilishi muhokamada
Italiyaning Nova axborot agentligi muxbiri Gabriele Nunsiati Yevropa komissiyasining matbuot anjumanida G‘azo bo‘yicha savol berganidan so‘ng ishdan bo‘shatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea 13-oktyabr kuni Bryusselda bo‘lib o‘tgan brifingda yuz berdi. Jurnalist Nunsiati Yevrokomissiya rasmiylaridan urushdan keyingi G‘azoni qayta tiklash uchun tovon to‘lash masalasini ko‘tarib, Yevropa Ittifoqining Rossiyadan Ukraina uchun tovon talab qilayotganini eslatgan.
U shuningdek, “Bu tamoyil Isroilga ham tegishlimi?” degan savolni bergan. Ammo Yevrokomissiya vakili Paola Pigno bu savolga javob berishni rad etgan.
Oradan bir necha kun o‘tib, Yevroparlament a’zosi Gaetano Pedulla jurnalistning ishdan bo‘shatilganini ma’lum qildi. Nunsiati bu xabarni Anadolu agentligiga tasdiqlagan bo‘lsa-da, tafsilotlarni oshkor etishni istamagan.
Yevropa komissiyasi rahbari Ursula fon der Lyayen ilgari ham Isroilni ochiq qo‘llab-quvvatlagani uchun tanqidga uchragan edi. Ushbu voqea esa Yevropa matbuot erkinligi bo‘yicha yangi muhokamalarga sabab bo‘ldi.

Обсуждение увольнения журналиста после вопроса
Корреспондент итальянского информационного агентства Nova Габриэле Нунсиати был уволен после того, как задал вопрос о Газе на пресс-конференции Европейской комиссии. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот инцидент произошёл 13 октября на брифинге в Брюсселе. Журналист Нунсиати поднял вопрос о выплате компенсаций на восстановление Газы после войны и напомнил, что Европейский союз требует компенсаций с России для Украины.
Он также задал вопрос: «Распространяется ли этот принцип на Израиль?» Однако представитель Европейской комиссии Паола Пиньо отказалась отвечать на этот вопрос.
Через несколько дней член Европарламента Гаэтано Педулла сообщил об увольнении журналиста. Нунсиати подтвердил эту информацию агентству Anadolu, но не стал раскрывать подробности.
Руководитель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен ранее уже подвергалась критике за открытое поддержание Израиля. Этот инцидент вызвал новые обсуждения о свободе прессы в Европе.