O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasida yangi havo yo‘lagi ochildi
O‘zbekiston Afg‘onistonning yangi meva va sabzavotlarini eksport qilish uchun havo yo‘lagini ochdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Atlas Press xabar bermoqda. Mazkur havo yo‘lagi Surxondaryo viloyati va Afg‘onistonning Balx viloyati rasmiylari o‘rtasida erishilgan kelishuv asosida tashkil etilgan.
Ushbu yangi marshrut afg‘on tadbirkorlariga o‘z mahsulotlarini Rossiya, Xitoy va Hindiston kabi yirik xalqaro bozorlarga yetkazish imkonini taqdim etadi. O‘zbekiston tomoni afg‘on eksportchilariga yuklarni tashishda amaliy yordam ko‘rsatishga tayyor ekanini ma’lum qilgan.
Shuningdek, mutaxassislar ta’kidlaganidek, Pokiston chegarasidagi o‘tish punktlarining, ayniqsa eksport mavsumining qizg‘in paytida yopilishi Afg‘oniston iqtisodiyotiga sezilarli darajada zarar yetkazgan. Shu sababli yangi tashkil etilgan havo yo‘lagi Afg‘oniston eksport salohiyatini oshirishda muhim ahamiyatga ega bo‘lishi kutilmoqda.

Узбекистан и Афганистан открыли новый воздушный маршрут
Узбекистан открыл воздушный маршрут для экспорта новых фруктов и овощей из Афганистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Atlas Press. Данный воздушный маршрут был организован на основе соглашения между официальными лицами Сурхандарьинской области и провинции Балх в Афганистане.
Этот новый маршрут предоставляет афганским предпринимателям возможность доставлять свою продукцию на крупные международные рынки, такие как Россия, Китай и Индия. Со стороны Узбекистана было заявлено о готовности оказать практическую помощь афганским экспортерам в перевозке грузов.
Кроме того, как отмечают специалисты, закрытие пограничных переходов с Пакистаном, особенно в разгар экспортного сезона, нанесло значительный ущерб экономике Афганистана. По этой причине новый воздушный маршрут ожидается иметь важное значение для повышения экспортного потенциала Афганистана.
Это сотрудничество будет способствовать дальнейшему укреплению экономических связей между двумя странами.