Endilikda internetda firibgarlik qilgan shaxslar qamoq jazosi bilan birga jismoniy jazo — tayoq bilan kaltaklanish orqali ham jazolanadi. Bu haqda The Washington Post xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilning birinchi yarmida Singapurda o‘n minglab firibgarlik holatlari qayd etilgan va ulardan yetkazilgan moliyaviy zarar 385 million dollardan oshgan. Ichki ishlar vaziri Sim Ennning ta’kidlashicha, har bir aybdorga kamida olti marta tayoq bilan jazo beriladi.
Ushbu jarayon tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilgandan so‘ng maxsus moslamalarda amalga oshiriladi. Jazoda ishlatiladigan tayoqlar uzunligi 60–120 sm, qalinligi esa 4–13 mm bo‘lgan egiluvchan materiallardan tayyorlanadi.
Shu bilan birga, qonun 50 yoshdan oshgan erkaklar va barcha ayollarga nisbatan qo‘llanilmaydi. Yangi tartib firibgarlik holatlarini kamaytirish, fuqarolarni himoya qilish hamda mamlakatning moliyaviy xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.

Сингапур ужесточил меры наказания за интернет-мошенничество
Парламент Сингапура утвердил новые меры наказания с целью усиления борьбы с интернет-мошенничеством. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь лица, совершившие мошенничество в интернете, будут наказаны не только тюремным заключением, но и телесным наказанием — поркой палками. Об этом сообщает The Washington Post.
По официальным данным, в первой половине 2025 года в Сингапуре было зафиксировано десятки тысяч случаев мошенничества, а финансовый ущерб превысил 385 миллионов долларов. Министр внутренних дел Сим Энн подчеркнул, что каждому виновному будет назначено не менее шести ударов палкой.
Эта процедура проводится после медицинского осмотра с использованием специальных устройств. Палки для наказания изготавливаются из гибких материалов длиной от 60 до 120 см и толщиной от 4 до 13 мм.
При этом закон не применяется к мужчинам старше 50 лет и ко всем женщинам. Новые правила направлены на снижение числа случаев мошенничества, защиту граждан и обеспечение финансовой безопасности страны.