AQSh hukumati xalqaro siyosatda yangi tashabbus bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Levittning ma’lumotiga ko‘ra, 10-noyabr kuni Ahmad ash-Shar’a AQShga tashrif buyurib, prezident Donald Tramp bilan uchrashuv o‘tkazadi. Mazkur uchrashuvda ikki tomon ISHIDga qarshi xalqaro koalitsiyani kengaytirish va Suriya bu koalitsiyaga rasmiy qo‘shilishi masalasini muhokama qilishi kutilmoqda.
Reutersning yozishicha, agar rezolyutsiya bo‘yicha ovoz berish Tramp va ash-Shar’a uchrashuviga qadar o‘tkazilmasa ham, bu tashrifni to‘xtatmaydi. Sababi, BMT sanksiyalar qo‘mitasi ilgari ham Suriya vaqtinchalik rahbarlariga safar uchun ruxsatnoma bergan.
Shuningdek, sentyabr oyida Suriya tashqi ishlar vaziri Hasan ash-Shibaniyning AQShga tashrif qilgani haqida xabar berilgan edi. Vashington so‘nggi oylarda BMT Xavfsizlik Kengashi a’zolarini Suriya hukumatiga nisbatan bosimni yumshatishga chaqirib kelmoqda.
Rezolyutsiya qachon ovozga qo‘yilishi hozircha noma’lum. Uning qabul qilinishi uchun kamida to‘qqiz davlatning qo‘llab-quvvatlashi va doimiy a’zolardan hech birining veto qo‘ymasligi talab etiladi.
Tramp ma’muriyati bu qaror orqali Suriya bilan munosabatlarni yaxshilash hamda Yaqin Sharqdagi ta’sirini kuchaytirishni maqsad qilmoqda. May oyida Tramp Suriyaga nisbatan yangi siyosat yuritilishini va mamlakatga qo‘yilgan iqtisodiy sanksiyalar bosqichma-bosqich bekor qilinishini e’lon qilgan edi.
Shu bilan birga, Ahmad ash-Shar’a yaqinda Moskvaga safar qilib, Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashdi. Uchrashuvda ash-Shar’a yangi Suriya hukumati Rossiya bilan barcha oldingi kelishuvlarga sodiq qolishini ta’kidladi.
Putin esa Moskvaning Suriya bilan aloqalarni tiklashga tayyor ekanini bildirdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Ahmad ash-Shar’a 2024-yil oxirida Bashar Asad hukumatini ag‘darib, vaqtinchalik hokimiyatni qo‘lga olgan.
Ilgari u “Nusra fronti” harakatini boshqargan. Rossiya Asad hukumatini uzoq yillar qo‘llab-quvvatlab kelgan bo‘lsa-da, yangi hukumat bilan hamkorlik qilishga kirishgan.
Bashar Asad va uning oilasi Rossiyada siyosiy boshpana olgani aytilmoqda. Mutaxassislar fikricha, agar rezolyutsiya qabul qilinsa, bu Suriya iqtisodiyotini tiklashga yordam beradi va AQSh-Damashq munosabatlarida yangi davrni boshlab beradi.
Bu jarayon xalqaro siyosat kuzatuvchilari tomonidan Tramp ma’muriyatining Yaqin Sharqdagi nufuzini mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda.

США предложили отменить санкции против Сирии
Правительство США выступило с новой инициативой в международной политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вашингтон представил проект резолюции в Совет Безопасности ООН, предлагающий отменить санкции, введённые против временного президента Сирии Ахмада аш-Шара и министра внутренних дел страны Анаса Хасана Хаттаба. Об этом сообщает информационное агентство Reuters.
По данным пресс-секретаря Белого дома Кэролайн Левитт, 10 ноября Ахмад аш-Шара посетит США и проведёт встречу с президентом Дональдом Трампом. На этой встрече ожидается обсуждение расширения международной коалиции против ИГИЛ и официального присоединения Сирии к этой коалиции.
По информации Reuters, даже если голосование по резолюции не состоится до встречи Трампа и аш-Шары, это не помешает визиту. Причина в том, что комитет по санкциям ООН ранее уже выдавал разрешения на поездки временным руководителям Сирии.
Также в сентябре сообщалось о визите министра иностранных дел Сирии Хасана аш-Шибания в США. Вашингтон в последние месяцы призывает членов Совета Безопасности ООН смягчить давление на сирийское правительство.
Когда именно будет проведено голосование по резолюции, пока неизвестно. Для её принятия требуется поддержка как минимум девяти государств и отсутствие вето со стороны постоянных членов.
Администрация Трампа стремится с помощью этого решения улучшить отношения с Сирией и усилить своё влияние на Ближнем Востоке. В мае Трамп объявил о новой политике в отношении Сирии и поэтапной отмене экономических санкций, наложенных на страну.
В то же время Ахмад аш-Шара недавно посетил Москву и встретился с президентом России Владимиром Путиным. На встрече аш-Шара подчеркнул, что новое сирийское правительство будет придерживаться всех предыдущих соглашений с Россией.
Путин заявил о готовности Москвы восстановить связи с Сирией. По данным, Ахмад аш-Шара в конце 2024 года сверг правительство Башара Асада и взял временную власть в свои руки.
Ранее он возглавлял движение «Джабхат ан-Нусра». Несмотря на то, что Россия долгое время поддерживала правительство Асада, она начала сотрудничество и с новым правительством.
Сообщается, что Башар Асад и его семья получили политическое убежище в России. По мнению экспертов, если резолюция будет принята, это поможет восстановить экономику Сирии и откроет новую эпоху в отношениях между США и Дамаском.
Этот процесс международные политические наблюдатели оценивают как важный шаг администрации Трампа по укреплению влияния на Ближнем Востоке.