“Collins” lug‘ati 2025 yil so‘zini e’lon qildi
Britaniyaning mashhur “Collins” lug‘ati 2025 yilning eng muhim so‘zini aniqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yilning so‘zi sifatida “vibe coding” atamasi tanlandi. Bu haqda lug‘atning rasmiy sayti xabar berdi.
“Vibe coding” atamasi insonning sun’iy intellekt yordamida kod yozish jarayonini ifodalaydi. Ya’ni, dasturchi kodni bevosita yozmaydi, balki sun’iy intellektga qanday natija kerakligini oddiy tilda tushuntiradi, AI esa tayyor kodni yaratadi.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, bu texnologiya bilan muloqot qilishning yangi bosqichidir. Atama nafaqat Kremniy vodiysida, balki Yevropa va Osiyo kabi hududlardagi IT jamoalarda ham keng qo‘llanila boshlagan.
“Collins” tahririyati “vibe coding” atamasini sun’iy intellektning kundalik hayotga tobora chuqur kirib borayotgani va odamlar ishlash usullaridagi o‘zgarishlarni aks ettiruvchi so‘z deb baholadi. Shuningdek, lug‘at mutaxassislari “Labubu” va “slonyara” kabi atamalarni ham 2025 yilning eng ko‘p ishlatilgan 40 ta so‘zidan biri sifatida e’tirof etgan.
Yangi atama texnologiya va inson o‘rtasidagi chegaraning tobora noaniq bo‘lib borayotganini yana bir bor tasdiqlaydi. Bu esa zamonaviy texnologiyalarning inson faoliyatiga yanada chuqurroq singib borayotganini ko‘rsatadi.

Словарь “Collins” объявил слово 2025 года
Известный британский словарь “Collins” определил самое важное слово 2025 года. Об этом сообщил Zamin.uz.
В качестве слова года выбрали термин “vibe coding”. Об этом сообщает официальный сайт словаря.
Термин “vibe coding” описывает процесс написания кода с помощью искусственного интеллекта. То есть программист не пишет код напрямую, а объясняет искусственному интеллекту на простом языке, какой результат нужен, а ИИ создает готовый код.
По мнению специалистов, это новый этап взаимодействия с технологией. Термин начал широко использоваться не только в Кремниевой долине, но и в IT-сообществах таких регионов, как Европа и Азия.
Редакция “Collins” оценила термин “vibe coding” как слово, отражающее все более глубокое проникновение искусственного интеллекта в повседневную жизнь и изменения в способах работы людей. Также специалисты словаря признали такие термины, как “Labubu” и “slonyara”, одними из 40 самых употребляемых слов 2025 года.
Новый термин еще раз подтверждает, что граница между технологиями и человеком становится все более размытым. Это показывает, что современные технологии проникают в деятельность человека все глубже.