Unga ko‘ra, quyosh energiyasi yordamida ishlaydigan va sun’iy intellekt boshqaradigan sun’iy yo‘ldoshlar tizimi iqlim muvozanatini saqlashga xizmat qiladi. Maskning ta’kidlashicha, ushbu yo‘ldoshlar Yerga yetib kelayotgan quyosh nurlari miqdorini boshqarish orqali iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashishi mumkin.
Bu haqda u o‘zining X (sobiq Twitter) platformasida ma’lum qildi. Maskning fikricha, bu tizim “geoingenering” usuliga asoslanadi va atmosfera isishi yoki sovishini nazorat qilish imkonini beradi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yo‘ldoshlar global darajada xavf tug‘dirmaydi, balki kichik va aniq tuzatishlar kiritishga mo‘ljallangan boshqaruv mexanizmi sifatida ishlaydi. Ayni paytda SpaceX kompaniyasi orbitada 9 mingdan ortiq Starlink sun’iy yo‘ldoshiga ega.
Ular hozirda asosan internet tarmog‘ini kengaytirish uchun ishlatilmoqda. Lekin kelajakda yangi avlod yo‘ldoshlari quyosh nurlarini yo‘naltirish yoki qisman to‘sish vazifasini ham bajara olishi kutilmoqda.
Ilmiy jihatdan bu loyiha “quyosh geoinjeneriyasi” deb ataluvchi soha bilan bog‘liq. Ushbu yo‘nalish quyosh nurlarining bir qismini Yer atmosferasiga kirishidan oldin boshqarish yoki filtrlash orqali iqlimni yumshatishni ko‘zda tutadi.
Biroq ko‘plab olimlar bunday tajribalar xavfli bo‘lishi mumkinligini ta’kidlashmoqda. Ularning fikricha, quyosh radiatsiyasiga sun’iy ta’sir qilish global iqlim tizimida oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan salbiy o‘zgarishlarga olib kelishi ehtimoli bor.
Shu bilan birga, Maskning g‘oyasi dunyo bo‘ylab katta qiziqish uyg‘otmoqda. Ayrim mutaxassislar bu loyiha ekologik inqirozlarning oldini olishda muhim qadam bo‘lishi mumkinligini aytmoqda.
Ta’kidlash joizki, bunday ilmiy g‘oyalar ilgari ham muhokama qilingan, lekin hali amaliyotda sinovdan o‘tkazilmagan. Agar Maskning rejasi amalga oshsa, bu iqlimni boshqarish sohasida yangi davrni boshlab berishi mumkin.

Илон Маск объявил о новом проекте по контролю климата
Основатель компании SpaceX Илон Маск объявил о новом проекте, направленном на смягчение последствий глобального потепления. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно проекту, система искусственных спутников, работающих на солнечной энергии и управляемых искусственным интеллектом, будет служить для поддержания климатического баланса. По словам Маска, эти спутники смогут бороться с изменениями климата, контролируя количество солнечных лучей, достигающих Земли.
Об этом он сообщил на своей платформе X (бывший Twitter). По мнению Маска, эта система основана на методе «геоинжиниринга» и позволит контролировать нагрев или охлаждение атмосферы.
По его словам, спутники не представляют глобальной угрозы, а работают как механизм управления, предназначенный для внесения небольших и точных корректировок. В настоящее время компания SpaceX располагает более чем 9 тысячами спутников Starlink на орбите.
Они в основном используются для расширения интернет-сети. Однако в будущем ожидается, что новое поколение спутников сможет направлять или частично блокировать солнечные лучи.
С научной точки зрения этот проект связан с областью, называемой «солнечным геоинжинирингом». Это направление предполагает смягчение климата путем управления или фильтрации части солнечного излучения до его попадания в атмосферу Земли.
Однако многие ученые подчеркивают, что такие эксперименты могут быть опасны. По их мнению, искусственное воздействие на солнечную радиацию может привести к непредсказуемым негативным изменениям в глобальной климатической системе.
В то же время идея Маска вызывает большой интерес во всем мире. Некоторые специалисты считают, что этот проект может стать важным шагом в предотвращении экологических кризисов.
Стоит отметить, что подобные научные идеи обсуждались и ранее, но пока не были испытаны на практике. Если план Маска будет реализован, это может открыть новую эру в области управления климатом.