Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu ofat oqibatida kamida 140 kishi halok bo‘lgan, yana 127 nafar fuqaro bedarak yo‘qolgan. Bu haqda mahalliy hukumat manbalariga tayanib, AFP axborot agentligi xabar berdi.
Filippin Fuqarolik mudofaasi milliy boshqarmasi hozirgacha 114 nafar qurbonni tasdiqladi. Shu bilan birga, Sebu viloyati hokimligi yana 28 kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi.
“Associated Press” agentligining yozishicha, mamlakat Prezidenti Ferdinand Markos vaziyatning og‘ir ekanini inobatga olib, butun Filippin bo‘ylab favqulodda holat e’lon qilgan. Tabiiy ofat kuchli yomg‘ir, dovul va baland to‘lqinlar bilan birga kelib, qirg‘oqbo‘yi hududlarida yashovchi aholini katta xavf ostida qoldirdi.
Qariyb 400 ming kishi xavfli hududlardan evakuatsiya qilindi. Dengizdagi to‘lqinlar balandligi 4 metrgacha yetgani qayd etilgan.
Ayni vaqtda tayfun Vetnam yo‘nalishi bo‘ylab harakatlanmoqda. Ma’lumki, Filippin har yili o‘rtacha 20 ga yaqin tayfunni boshdan kechiradi.
2025-yilda esa bu ko‘rsatkich sezilarli darajada oshgan bo‘lib, yilning qolgan qismida yana 3–5 ta yangi tayfun kuzatilishi kutilmoqda. Eslatib o‘tamiz, “Kalmaegi” tayfuni sabab avvalroq 66 kishi halok bo‘lgani haqida xabar berilgan edi.

На Филиппинах число жертв тайфуна «Калмаеги» достигло 140 человек
Сильный тайфун «Калмаеги», обрушившийся на центральные и южные регионы Филиппин, был признан одним из самых страшных природных бедствий в истории страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, в результате этого бедствия погибло не менее 140 человек, еще 127 граждан считаются пропавшими без вести. Об этом сообщает информационное агентство AFP со ссылкой на местные правительственные источники.
Национальное управление гражданской обороны Филиппин подтвердило гибель 114 человек. В то же время правительство провинции Себу сообщило о еще 28 погибших.
По данным агентства «Associated Press», президент страны Фердинанд Маркос, учитывая серьезность ситуации, объявил чрезвычайное положение по всей территории Филиппин. Природное бедствие сопровождалось сильными дождями, ураганным ветром и высокими волнами, что поставило под большую угрозу население прибрежных районов.
Около 400 тысяч человек были эвакуированы из опасных зон. Отмечено, что высота волн в море достигала 4 метров.
В настоящее время тайфун движется в направлении Вьетнама. Известно, что Филиппины ежегодно переживают в среднем около 20 тайфунов.
В 2025 году этот показатель значительно увеличился, и ожидается появление еще 3–5 новых тайфунов в оставшуюся часть года. Напомним, ранее сообщалось о 66 погибших в результате тайфуна «Калмаеги».