Sankt-Peterburgda o‘zbekistonlik tadbirkor noqonuniy kafe fosh bo‘ldi
Sankt-Peterburg shahrining Nevskiy tumanidagi Dybenko ko‘chasida joylashgan yarim yerto‘la kafeda noqonuniy spirtli ichimliklar savdosi amalga oshirilgani aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur holat huquqni muhofaza qilish organlari e’tiborini tortib, kafega reyd o‘tkazildi. Tekshiruv davomida kafening tegishli litsenziyasiz faoliyat yuritayotgani ma’lum bo‘ldi.
Politsiya xodimlari tomonidan mashhur brendlarning bo‘sh shishalariga to‘ldirilgan va qimmatbaho viski, jin hamda konyak sifatida taqdim etilgan soxta spirtli ichimliklar aniqlangan. Shuningdek, kafeda migratsiya qonunchiligi bir necha bor buzilgani qayd etildi.
Buzuvchilar orasida nafaqat mijozlar, balki kafe xodimlari, shu jumladan, 39 yoshli o‘zbekistonlik kafe egasi ham bor edi. Tekshiruv jarayonida ma’lum bo‘lishicha, kafe egasi ilgari ham sudlangan.
U javobgarlikdan qochishga urinib, politsiya xodimlaridan biriga pora taklif qilgan. Tadbirkor 100 ming rublni politsiya formasining cho‘ntagiga yashirincha joylashtirishga urindi.
Ammo bu harakatlari muvaffaqiyatsiz yakunlandi – u darhol ushlanib, pul daliliy ashyo sifatida olib qo‘yildi. Soxta spirtli ichimliklar ekspertizaga yuborildi.
Mazkur holat yuzasidan Rossiya tergov organlari pora taklif qilishga urinish va boshqa qonunbuzarliklar bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atdi. Kafeda noqonuniy bo‘lib turgan chet ellik fuqarolar esa migratsiya qonunchiligiga muvofiq ma’muriy javobgarlikka tortildi.

В Санкт-Петербурге был раскрыт незаконный кафе узбекского предпринимателя
В полуподвальном кафе на улице Дыбенко в Невском районе Санкт-Петербурга выявлена незаконная продажа спиртных напитков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное происшествие привлекло внимание правоохранительных органов, и в кафе была проведена проверка. В ходе проверки выяснилось, что кафе работает без соответствующей лицензии.
Сотрудниками полиции были обнаружены поддельные спиртные напитки, разлитые в пустые бутылки известных брендов и представленные как дорогие виски, джин и коньяк. Также было зафиксировано несколько нарушений миграционного законодательства в кафе.
Среди нарушителей были не только посетители, но и сотрудники кафе, включая 39-летнего узбекского владельца заведения. В ходе проверки выяснилось, что владелец кафе ранее уже имел судимости.
Он пытался избежать ответственности, предложив взятку одному из сотрудников полиции. Предприниматель пытался тайно положить 100 тысяч рублей в карман полицейской формы.
Однако эти действия оказались безуспешными — он был немедленно задержан, а деньги изъяты в качестве вещественного доказательства. Поддельные спиртные напитки были направлены на экспертизу.
По данному факту Следственные органы России возбудили уголовное дело по попытке дачи взятки и другим правонарушениям. Иностранные граждане, находившиеся в кафе незаконно, привлечены к административной ответственности в соответствии с миграционным законодательством.