AQShning Meyn shtati, Kemden shahrida istiqomat qiluvchi sobiq fuqaro Diana Edvards 46 yil avval kutubxonadan olgan kitobni qaytarish uchun o‘z ona shahriga qaytgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Midcoast Villager nashri xabar bermoqda. Diana Edvardsning so‘zlariga ko‘ra, u bu kitobni tasodifan topgan.
U ko‘chishga tayyorgarlik ko‘rayotganida, bolalar uchun mo‘ljallangan "Bunches and Bunches of Bunnies" nomli kitobni aniqlagan. Ushbu kitob Luiza Mettyus tomonidan yozilgan va Janie Bassett tomonidan suratga olingan bo‘lib, bir vaqtlar uning farzandlariga o‘qib berilgan.
Hujjatlarga ko‘ra, kitob 1979 yil 10 avgust kuni qaytarilishi kerak bo‘lgan. Diana Edvards o‘sha yillarda farzandlari bilan Pearl ko‘chasida yashaganini va kitobning o‘sha davrdan beri uning bilan birga bo‘lganini aytib o‘tgan.
Edvards bu voqea uchun atigi 5 dollar jarima to‘lashi kerak edi, chunki kutubxonaning eski jarima siyosati hali amal qilayotgan davrda kitobni olgan. Shunga qaramay, u kutubxona xodimlariga tushunishlari uchun pul mukofoti ham taqdim etgan.
Kutubxonaning yoshlar xizmatlari direktori Emi Xendning so‘zlariga ko‘ra, kitob yaxshi holatda saqlangan va yana o‘quvchilar uchun foydalanishga yaroqli. Bu voqea kutubxona tarixida qiziqarli bir hodisa sifatida saqlanib qoladi.

Книга, взятая 46 лет назад, возвращена в библиотеку
Бывшая жительница города Кемден, штат Мэн, США, Диана Эдвардс вернулась в свой родной город, чтобы вернуть книгу, взятую из библиотеки 46 лет назад. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Midcoast Villager. По словам Дианы Эдвардс, она случайно нашла эту книгу.
Готовясь к переезду, она обнаружила книгу для детей под названием "Bunches and Bunches of Bunnies". Эта книга была написана Луизой Меттьюс и иллюстрирована Джейни Бассетт, и когда-то она читала её своим детям.
Согласно документам, книгу следовало вернуть 10 августа 1979 года. Диана Эдвардс отметила, что в те годы жила с детьми на улице Перл, и книга была у неё с тех пор.
Эдвардс должна была заплатить всего 5 долларов штрафа за этот случай, так как книга была взята в период действия старой политики штрафов библиотеки. Тем не менее, она также вручила сотрудникам библиотеки денежное вознаграждение в знак благодарности за понимание.
По словам директора службы для молодежи библиотеки Эми Хенд, книга сохранилась в хорошем состоянии и снова пригодна для использования читателями. Это событие останется интересным фактом в истории библиотеки.