AQShga tashrif buyurgan o‘zbekistonliklar soni oshdi
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning dastlabki to‘qqiz oyi davomida 12,9 ming nafar O‘zbekiston fuqarosi AQShga tashrif buyurgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning xuddi shu davriga nisbatan 9,3 foizga ko‘pdir. O‘zbekistonliklarning aksariyati AQShga sayohat maqsadida borgan bo‘lib, ularning soni 9,2 ming kishini tashkil etgan.
Shuningdek, 3,1 ming nafar fuqaro qarindoshlarini ko‘rish uchun, 304 kishi o‘qish maqsadida, 273 kishi esa ish faoliyati bilan bog‘liq sabablarga ko‘ra AQShga tashrif buyurgan. Mazkur statistik ma’lumotlar O‘zbekiston fuqarolarining xorijga chiqish maqsadlari va yo‘nalishlaridagi o‘zgarishlarni aks ettiradi.
Shu bilan birga, AQShga tashrif buyurayotgan o‘zbekistonliklar sonining oshishi xalqaro aloqalar va fuqarolarimizning sayohat imkoniyatlari kengayib borayotganini ko‘rsatadi.

Количество узбекистанцев, посетивших США, увеличилось
По данным Государственного комитета статистики, за первые девять месяцев текущего года 12,9 тысячи граждан Узбекистана посетили США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель на 9,3% выше по сравнению с тем же периодом прошлого года. Большинство узбекистанцев отправились в США с туристической целью, их число составило 9,2 тысячи человек.
Кроме того, 3,1 тысячи граждан посетили США для встречи с родственниками, 304 человека — с целью обучения, а 273 человека — по причинам, связанным с трудовой деятельностью. Эти статистические данные отражают изменения в целях и направлениях выезда граждан Узбекистана за границу.
В то же время рост числа узбекистанцев, посещающих США, свидетельствует о расширении международных связей и возможностей для путешествий наших граждан.