Kiprda ro‘yxatdan o‘tgan xalqaro neft savdo kompaniyasi Gunvor Group Ltd. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiyaning yirik xususiy neft-gaz korporatsiyasi “Lukoyl”ning xorijdagi aktivlarini sotib olish rejasidan voz kechganini e’lon qildi. Bu haqda kompaniya 6-noyabr kuni o‘zining rasmiy sahifasida bayonot berdi.
Gunvorning bu qarori AQSH Moliya vazirligining kompaniyaga nisbatan qattiq bayonotidan ko‘p o‘tmay ma’lum bo‘ldi. AQSH rasmiylari Gunvorni Rossiya bilan aloqalarni saqlab qolishda ayblab, Ukrainadagi urush tugamaguncha kompaniyaga faoliyat yuritish uchun litsenziya berilmasligini bildirdi.
Rasmiy bayonotda Rossiyaning tajovuzkor siyosati qoralangan va sanksiyalar davom ettirilishi ta’kidlangan. Gunvor o‘z navbatida bu ayblovlarni rad etib, Rossiya bilan aloqalarni o‘n yil oldin uzganini eslatdi.
Kompaniya o‘z faoliyati va mulkdorlar haqida har doim ochiq ma’lumot berib kelganini, shuningdek, Ukrainadagi urushni qoralab, xalqaro sanksiyalar talablariga qat’iy rioya qilganini ma’lum qildi. Shunga qaramay, Gunvor “Lukoyl”ning xorijiy aktivlarini sotib olish bo‘yicha taklifini rasman qaytarib oldi.
Eslatib o‘tamiz, “Lukoyl” Rossiyaning yirik xususiy kompaniyalaridan biri bo‘lib, AQSH va Buyuk Britaniya tomonidan sanksiyalar ostiga olingan. Avvalroq, 30-oktabr kuni “Lukoyl” Gunvor bilan xorijiy biznesni sotish bo‘yicha kelishuv haqida xabar bergan edi.
Ammo bu bitim xalqaro hamjamiyat tomonidan Rossiya kompaniyalariga qarshi joriy etilgan cheklovlarni aylanib o‘tish urinishi sifatida baholandi. Gunvor tarixiga nazar solinsa, kompaniya 2000-yilda rossiyalik tadbirkor Gennadiy Timchenko va shved ishbilarmoni Torbyorn Tyornkvist tomonidan tashkil etilgan.
2014-yilda, Qrim anneksiyasi tufayli xalqaro sanksiyalar kuchga kirishidan oldin, Timchenko o‘z ulushini sherigiga sotgan va kompaniyadan chiqqan. Shundan so‘ng Gunvor Rossiyadagi barcha aktivlarini sotganini e’lon qilgan.
So‘nggi vaqtlarda AQSH va Buyuk Britaniya Rossiya kompaniyalariga nisbatan yangi sanksiyalar joriy qildi. Bu choralarga “Lukoyl” va “Rosneft” kompaniyalari hamda ularning sho‘ba korxonalari kiritildi.
London bu kompaniyalarni Rossiya hukumatining strategik iqtisodiy tayanchi sifatida ko‘rib, ularga nisbatan aktivlarni muzlatish va boshqa cheklovlar qo‘lladi. Shunday qilib, xalqaro bosimlar natijasida Gunvor va “Lukoyl” o‘rtasidagi kelishuv amalga oshmay qoldi.
Bu holat Rossiya iqtisodiyotining global tizimdagi izolyatsiyasini kuchaytirib, xalqaro sanksiyalar siyosati samarali bo‘lib qolayotganini yana bir bor isbotladi.

Gunvor отказалась от покупки активов “Лукойл”
Международная нефтяная торговая компания Gunvor Group Ltd, зарегистрированная на Кипре. Об этом сообщает Zamin.uz.
Крупная российская частная нефтегазовая корпорация «Лукойл» объявила о том, что отказалась от плана покупки зарубежных активов. Об этом компания заявила 6 ноября на своей официальной странице.
Решение Gunvor стало известно вскоре после жесткого заявления Министерства финансов США в адрес компании. Американские официальные лица обвинили Gunvor в сохранении связей с Россией и сообщили, что до окончания войны в Украине компании не будет выдана лицензия на деятельность.
В официальном заявлении была осуждена агрессивная политика России и подчеркнуто продолжение санкций. В свою очередь Gunvor отвергла эти обвинения, напомнив, что разорвала связи с Россией десять лет назад.
Компания заявила, что всегда предоставляла открытую информацию о своей деятельности и владельцах, а также осуждала войну в Украине и строго соблюдала требования международных санкций. Тем не менее Gunvor официально отозвала свое предложение о покупке зарубежных активов «Лукойла».
Напомним, что «Лукойл» является одной из крупных частных компаний России, находящейся под санкциями США и Великобритании. Ранее, 30 октября, «Лукойл» сообщал о соглашении с Gunvor по продаже зарубежного бизнеса.
Однако эта сделка была расценена международным сообществом как попытка обойти введённые ограничения против российских компаний. Если взглянуть на историю Gunvor, компания была основана в 2000 году российским предпринимателем Геннадием Тимченко и шведским бизнесменом Торбьорном Тёрнквистом.
В 2014 году, до вступления в силу международных санкций из-за аннексии Крыма, Тимченко продал свою долю партнеру и вышел из компании. После этого Gunvor объявила о продаже всех своих активов в России.
В последнее время США и Великобритания ввели новые санкции против российских компаний. В этот список вошли компании «Лукойл» и «Роснефть» и их дочерние предприятия.
Лондон рассматривает эти компании как стратегическую экономическую опору российского правительства и применил к ним заморозку активов и другие ограничения. Таким образом, под международным давлением соглашение между Gunvor и «Лукойлом» не состоялось.
Этот случай усилил изоляцию российской экономики в глобальной системе и вновь доказал эффективность политики международных санкций.