Ammo teatr ma’muriyati 2026-yil yanvar oyiga belgilangan spektakllarda uning ishtirok etmasligini e’lon qildi. Teatrning rasmiy saytidagi ma’lumotga ko‘ra, Abdurazzoqov ushbu operada bosh qahramon — Don Juan rolini ijro etishi kerak edi.
Biroq qarorning sabablari oshkor qilinmadi va uning o‘rnini kim egallashi haqida hozircha hech qanday ma’lumot berilmadi. Yevropa siyosiy doiralari ushbu voqeani siyosiy tusda talqin qilmoqda.
Yevroparlament vitse-prezidenti Pina Picherno bu qarorni “Kreml propagandasi ustidan qozonilgan g‘alaba” deb atadi. U o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida qarorni qo‘llab-quvvatlagan tashkilot va shaxslarga minnatdorchilik bildirdi.
Shuningdek, Liberi Oltre le Illusioni tashkiloti Abdurazzoqovning Rossiya prezidentlik saylovlarida Vladimir Putinning ishonchli shaxsi sifatida qatnashgani va Prezident huzuridagi madaniyat kengashi a’zosi ekanini ta’kidladi. Korrupsiyaga qarshi kurash fondi (FBK) ham Abdurazzoqovning Yevropadagi chiqishlariga qarshi kampaniya boshladi.
Ular xonandaning Yevropada hashamatli uy-joyga egaligini va Kreml siyosatini qo‘llab-quvvatlashini aytishdi. Tashkilot Yevropa davlatlarini bunday shaxslar bilan hamkorlik qilmaslikka chaqirdi.
Bu Abdurazzoqovning xorijiy sahnalardagi chiqishlari bekor qilingan ilk holat emas. 2023-yilda u Nyu-Yorkdagi Metropoliten-Opera, Milanning La Skala teatri va boshqa bir qancha yirik madaniy muassasalar bilan ishlash imkoniyatidan mahrum bo‘lgan edi.
2024-yilda esa Neapoldagi San-Karlo teatri uning ishtirokini rejalashtirilgan loyihadan chiqarib tashladi. Mutaxassislarning fikricha, Yevropadagi madaniy muassasalar Rossiya bilan bog‘liq shaxslar va tashkilotlarga nisbatan siyosiy pozitsiyasini qattiqlashtirmoqda.
Ukrainadagi urush boshlanganidan beri bunday “madaniy izolyatsiya” san’at sohasida ham sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda. Eldor Abdurazzoqovning ishtiroki bekor qilingan ushbu loyiha ham siyosat va san’at o‘rtasidagi chegara tobora noaniqlashayotganini ko‘rsatadi.

Участие Элдора Абдураззокова в спектакле в Вероне отменено
Российский оперный певец Элдор Абдураззоков должен был принять участие в опере Вольфганга Амадея Моцарта «Дон Жуан» на сцене Филармонического театра в итальянском городе Верона. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако администрация театра объявила, что он не будет участвовать в спектаклях, запланированных на январь 2026 года. Согласно информации на официальном сайте театра, Абдураззоков должен был исполнить главную роль — Дон Жуана.
Тем не менее причины этого решения не были раскрыты, и пока нет информации о том, кто займет его место. Европейские политические круги рассматривают это событие как политический акт.
Вице-президент Европарламента Пина Пикерно назвала это решение «победой над кремлевской пропагандой». В своей странице в социальной сети она выразила благодарность организациям и лицам, поддержавшим это решение.
Также организация Liberi Oltre le Illusioni подчеркнула, что Абдураззоков участвовал в президентских выборах в России как доверенное лицо Владимира Путина и является членом Совета по культуре при Президенте. Фонд борьбы с коррупцией (FBK) также начал кампанию против выступлений Абдураззокова в Европе.
Они заявили, что певец владеет роскошным жильём в Европе и поддерживает политику Кремля. Организация призвала европейские страны не сотрудничать с такими личностями.
Это не первый случай отмены выступлений Абдураззокова на зарубежных сценах. В 2023 году он лишился возможности работать с Метрополитен-Оперой в Нью-Йорке, театром Ла Скала в Милане и рядом других крупных культурных учреждений.
В 2024 году театр Сан-Карло в Неаполе исключил его из запланированного проекта. По мнению экспертов, культурные учреждения Европы ужесточают свою политическую позицию в отношении лиц и организаций, связанных с Россией.
С начала войны в Украине такая «культурная изоляция» оказывает заметное влияние и на сферу искусства. Отмена участия Элдора Абдураззокова в этом проекте также демонстрирует, что граница между политикой и искусством становится всё более размытым.