U 2015 yilda Livan poytaxti Beyrutda hibsga olingan edi. Bu haqda Lebanon24 axborot portali xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Livan hukumati Gannibal Kaddafiyni qamoqdan ozod qilgan va unga mamlakatdan chiqish taqiqini bekor qilgan. Shuningdek, sud tomonidan avval belgilangan 11 million dollarlik garov miqdori ham bekor qilingan.
Liviya hukumati Livan prezidenti Jozef Aun va parlament spikeri Nabih Berriga ushbu masalani hal qilishda ko‘rsatgan yordam va hamkorliklari uchun minnatdorlik bildirdi. Ma’lum bo‘lishicha, Gannibal Kaddafiyni 2015 yilda Suriya hududida “Amal” jangarilari o‘g‘irlab ketgan va keyinchalik Livan huquq-tartibot idoralariga topshirilgan.
2017 yilda esa u 1978 yilda Liviyada bedarak yo‘qolgan shia imomi Muso Sadr haqida ma’lumotni yashirganlikda ayblangan. Gannibal Kaddafiyning ozod qilinishi Livan va Liviya o‘rtasidagi kelishuvning bir qismi sifatida talqin qilinmoqda.

Ганнибал Каддафи освобожден из ливанской тюрьмы
6 ноября Правительство национального согласия Ливии объявило об освобождении покойного ливийского лидера Муаммара Каддафи сына Ганнибала Каддафи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он был арестован в 2015 году в столице Ливана Бейруте. Об этом сообщил информационный портал Lebanon24.
По официальным данным, правительство Ливана освободило Ганнибала Каддафи из тюрьмы и сняло запрет на выезд из страны. Также была отменена ранее установленная судом залоговая сумма в 11 миллионов долларов.
Правительство Ливии выразило благодарность президенту Ливана Жозефу Ауну и спикеру парламента Набиху Берри за помощь и сотрудничество в решении этого вопроса. Известно, что Ганнибал Каддафи был похищен в 2015 году на территории Сирии боевиками «Амаль» и впоследствии передан ливанским правоохранительным органам.
В 2017 году его обвиняли в сокрытии информации о шиитском имаме Мусе Садре, который пропал без вести в Ливии в 1978 году. Освобождение Ганнибала Каддафи рассматривается как часть соглашения между Ливаном и Ливией.