Rossiyalik opera xonandasi Eldor Abdurazzoqov Italiyada bo‘lib o‘tadigan “Don Juan” operasida qatnashishi kutilayotgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu spektakl Verona shahridagi Filarmoniya teatri sahnasida namoyish etilishi rejalashtirilgan edi. Biroq teatr ma’muriyati tomonidan 2026-yil yanvar oyiga mo‘ljallangan barcha chiqishlarda xonandaning ishtiroki bekor qilinganini e’lon qildi.
Qabul qilingan qarorning aniq sabablari oshkor qilinmagan. Eldor Abdurazzoqov ushbu operada bosh qahramon Don Juan rolini ijro etishi kerak edi.
Hozircha uning o‘rnini kim egallashi haqida ma’lumot berilmadi. Bu voqea Yevropadagi siyosiy doiralarda ham keng muhokama qilinmoqda.
Xususan, Yevroparlament vitse-prezidenti Pina Picherno ushbu qarorni Kreml propagandasiga qarshi qadam sifatida baholadi. Shu bilan birga, Abdurazzoqovning chiqishlariga qarshi bir qator tashkilotlar ham o‘z noroziligini bildirmoqda.
Jumladan, Liberi Oltre le Illusioni tashkiloti xonandaning Rossiya prezidentlik saylovlarida Vladimir Putinning ishonchli shaxsi sifatida qatnashganini ta’kidladi. Korrupsiyaga qarshi kurash fondi esa uning Yevropada mol-mulki borligini va Kreml siyosatini ochiq qo‘llab-quvvatlayotganini qayd etdi.
Bu Eldor Abdurazzoqovning xorijiy sahnalarda chiqishlari bekor qilingan ilk holat emas. 2023-yilda ham u bir qator nufuzli teatr va konsert tashkilotlari bilan hamkorlikdan chetlatilgan edi.
Yevropadagi madaniy muassasalar Ukrainadagi urush sababli Rossiya bilan bog‘liq shaxslarga nisbatan siyosiy pozitsiyani kuchaytirmoqda. Mutaxassislarning fikricha, madaniyat va siyosat o‘rtasidagi chegara tobora noaniqlashib bormoqda.
Eldor Abdurazzoqovning ham yangi opera loyihasi shu siyosiy tortishuvlar sabab bekor qilindi. Bu esa san’at olamida ham siyosiy qarashlar ta’siri kuchayayotganini ko‘rsatmoqda.

Выступления Элдора Абдураззокова в Италии отменены
Российский оперный певец Элдор Абдураззоков должен был принять участие в опере «Дон Жуан», которая должна была пройти в Италии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот спектакль планировалось показать на сцене Филармонического театра в Вероне. Однако администрация театра объявила об отмене участия певца во всех выступлениях, запланированных на январь 2026 года.
Точные причины принятого решения не раскрываются. Элдор Абдураззоков должен был исполнить главную роль Дон Жуана в этой опере.
Пока не сообщается, кто займет его место. Это событие широко обсуждается и в политических кругах Европы.
В частности, вице-президент Европарламента Пина Пикерно оценила это решение как шаг против кремлевской пропаганды. Вместе с тем, ряд организаций выразили свое недовольство выступлениями Абдураззокова.
В частности, организация Liberi Oltre le Illusioni подчеркнула, что певец участвовал в президентских выборах в России в качестве доверенного лица Владимира Путина. Фонд борьбы с коррупцией отметил, что у него есть имущество в Европе и он открыто поддерживает политику Кремля.
Это не первый случай отмены выступлений Элдора Абдураззокова на зарубежных сценах. В 2023 году он также был исключен из сотрудничества с рядом престижных театров и концертных организаций.
Культурные учреждения Европы усиливают политическую позицию в отношении лиц, связанных с Россией, из-за войны в Украине. По мнению экспертов, граница между культурой и политикой становится все более размытым.
Новый оперный проект Элдора Абдураззокова также был отменен из-за этих политических разногласий. Это показывает, что влияние политических взглядов усиливается и в мире искусства.