Germaniyada hukumatga ishonch keskin pasaydi
ARD telekanali buyurtmasiga ko‘ra, Infratest dimap instituti tomonidan o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, respondentlarning 76 foizi olti oy avval hokimiyatga kelgan koalitsion hukumat ishidan qoniqmayotganini bildirgan. Faqatgina 22 foiz fuqarolar hukumat siyosatini ijobiy baholagan.
Taqqoslash uchun, iyun oyida aholining yarmidan ko‘pi, ya’ni taxminan 50 foizi hukumatni qo‘llab-quvvatlagan edi. Ammo keyingi oylarda ushbu ishonch sezilarli darajada pasaygani kuzatilmoqda.
So‘rovda, shuningdek, kansler Fridrix Mers va moliya vaziri Lars Klingbeylning reytingi ham pasaygani qayd etilgan. Ularning ishidan atigi 26 foiz respondent qoniqish bildirgan.
Ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindtning reytingida esa o‘zgarish kuzatilmagan. Respondentlarning 58 foizi Germaniyaning tashqi siyosatini noaniq deb baholagan, iqtisodiy vaziyat esa yanada xavotirli holatda ekani ta’kidlangan.
So‘rovda qatnashganlarning atigi 29 foizi mamlakat iqtisodiyotini barqaror deb hisoblagan. Mutaxassislarning fikricha, bu kayfiyat Germaniya siyosiy maydonida jiddiy o‘zgarishlar yuz berishi ehtimolini kuchaytiradi.

В Германии резко упало доверие к правительству
Согласно результатам опроса, проведённого институтом Infratest dimap по заказу телеканала ARD, 76 процентов респондентов выразили неудовлетворённость работой коалиционного правительства, пришедшего к власти шесть месяцев назад. Лишь 22 процента граждан положительно оценили политику правительства.
Для сравнения, в июне более половины населения, примерно 50 процентов, поддерживали правительство. Однако в последующие месяцы это доверие заметно снизилось.
В опросе также отмечается снижение рейтинга канцлера Фридриха Мерса и министра финансов Ларса Клингбейля. Их работой довольны лишь 26 процентов респондентов.
Рейтинг министра внутренних дел Александра Добриндта остался без изменений. 58 процентов респондентов оценили внешнюю политику Германии как неопределённую, а экономическая ситуация была охарактеризована как вызывающая ещё большее беспокойство.
Только 29 процентов участников опроса считают экономику страны стабильной. По мнению экспертов, такое настроение усиливает вероятность серьёзных изменений на политической арене Германии.