U 15-noyabr kuni o‘z lavozimida faoliyatini boshlaydi va to‘rt yil davomida ushbu tashkilotni boshqaradi. Xolid al-Anani UNESCOni boshqaradigan birinchi arab davlat vakili bo‘lishi bilan birga, bu lavozimni egallagan ikkinchi afrikalikdir.
U ilgari Misrning turizm va qadimiy yodgorliklarni muhofaza qilish vaziri sifatida faoliyat yuritgan. Shuningdek, u misrologiya bo‘yicha falsafa fanlari doktori darajasiga ega bo‘lib, 30 yillik pedagogik tajribaga ega.
Al-Anani uchta tilni biladi va Jahon sayyohlik tashkilotining madaniy turizm bo‘yicha maxsus elchisi sifatida tanilgan. UNESCO BMTning ilm-fan, ta’lim va madaniyat sohasidagi ixtisoslashgan tashkiloti bo‘lib, uning asosiy maqsadi xalqaro hamkorlik orqali tinchlikni mustahkamlashdir.
Tashkilot 194 a’zo davlatni birlashtiradi va dunyo bo‘ylab 2000 dan ortiq jahon merosi ob’yektlarini boshqaradi.

Халид аль-Анани назначен генеральным директором ЮНЕСКО
7 ноября 2025 года организация официально объявила о назначении египетского археолога и профессора Халида Ахмада аль-Анани Али Эзза 12-м генеральным директором ЮНЕСКО. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он приступит к исполнению своих обязанностей 15 ноября и будет руководить организацией в течение четырех лет. Халид аль-Анани станет первым представителем арабского государства, возглавляющим ЮНЕСКО, а также вторым африканцем, занявшим эту должность.
Ранее он занимал пост министра туризма и охраны древностей Египта. Также он имеет степень доктора философии в области мисрологии и обладает 30-летним педагогическим опытом.
Аль-Анани владеет тремя языками и известен как специальный посол Всемирной туристской организации по культурному туризму. ЮНЕСКО является специализированным учреждением ООН в области науки, образования и культуры, основная цель которого — укрепление мира посредством международного сотрудничества.
Организация объединяет 194 государства-члена и управляет более чем 2000 объектами всемирного наследия по всему миру.