Lavrov Putinning ishonchini yo‘qotgani aytilmoqda
Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrovning siyosiy faoliyati bilan bog‘liq yangi tafsilotlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Moscow Times nashri ma’lumotiga ko‘ra, Lavrov Rossiya prezidenti Vladimir Putinning ishonchini yo‘qotgan bo‘lishi mumkin. Bu holat, xususan, Putin va AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp o‘rtasida Vengriyada rejalashtirilgan uchrashuvning bekor qilinishi bilan bog‘liq ekani aytilmoqda.
Kreml rasmiylari bergan ma’lumotga ko‘ra, Lavrov bu yilgi G20 sammitida Rossiya delegatsiyasiga rahbarlik qilmaydi. Uning o‘rniga Prezident administratsiyasi rahbarining o‘rinbosari Maksim Oreshkin delegatsiyaga boshchilik qiladi.
Bundan tashqari, Lavrov 5-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan Rossiya Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida ham qatnashmagan. Ushbu yig‘ilishda yadroviy sinovlarga tayyorgarlik masalalari muhokama qilingan.
Manbalarning xabar berishicha, Lavrovning hozirgi siyosiy holati 21-oktabr kuni AQSH davlat kotibi Marko Rubio bilan bo‘lib o‘tgan telefon suhbati bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Ushbu muloqotdan so‘ng, Oq uy Tramp va Putinning Budapeshtdagi uchrashuvini bekor qilgan.
Rubio Rossiya muloqotga tayyor emas degan xulosaga kelgani ma’lum qilingan. Bundan tashqari, AQSH tomonidan “Rosneft” va “Lukoyl” kompaniyalariga nisbatan yangi sanksiyalar joriy etilgani ham Lavrovning siyosiy mavqeiga salbiy ta’sir ko‘rsatgani ta’kidlanmoqda.
Bu holatlar Lavrovning faoliyatiga bo‘lgan munosabatlarni yanada murakkablashtirgani qayd etilmoqda.

Лавров теряет доверие Путина
Появились новые подробности, связанные с политической деятельностью министра иностранных дел России Сергея Лаврова. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания The Moscow Times, Лавров мог потерять доверие президента России Владимира Путина. Это, в частности, связывают с отменой запланированной встречи Путина и бывшего президента США Дональда Трампа в Венгрии.
По информации официальных лиц Кремля, Лавров не будет руководить российской делегацией на саммите G20 в этом году. Вместо него делегацию возглавит заместитель руководителя администрации президента Максим Орешкин.
Кроме того, Лавров не участвовал в заседании Совета Безопасности России, которое прошло 5 ноября. На этом заседании обсуждались вопросы подготовки к ядерным испытаниям.
По сообщениям источников, нынешнее политическое положение Лаврова может быть связано с телефонным разговором 21 октября с государственным секретарём США Марко Рубио. После этого разговора Белый дом отменил встречу Трампа и Путина в Будапеште.
Сообщается, что Рубио пришёл к выводу, что Россия не готова к диалогу. Кроме того, введение новых санкций США против компаний «Роснефть» и «Лукойл» также негативно сказалось на политическом положении Лаврова.