Yerosti g‘orida 100 kvadrat metrli o‘rgimchak to‘ri topildi
Gretsiya va Albaniya chegarasi yaqinida joylashgan sulfidga boy g‘orda dunyodagi eng katta o‘rgimchak to‘ri topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Live Science xabar berdi. Mutaxassislarning aniqlashicha, ushbu ulkan yerosti koloniyasi 100 kvadrat metrdan ortiq maydonni egallagan.
Bu hozirgacha qayd etilgan eng katta o‘rgimchak to‘ri hisoblanadi. G‘orning ichi qorong‘u, tor va sulfidli daryo bilan qoplangan.
Ayrim qismlari ipakning og‘irligi sababli devordan ajralib tushgan holda topilgan. E’tiborlisi shundaki, bu ulkan to‘rni bir nechta turga mansub minglab o‘rgimchaklar birgalikda yaratgan.
Asosiy qismi Tegenaria domestica turiga mansub bo‘lib, taxminan 69 ming o‘rgimchakdan iborat. Ushbu tur odatda odam yashaydigan hududlarga yaqin joylarda uchraydi.
Koloniyada shuningdek, 42 mingga yaqin Prinerigone vagans turiga mansub o‘rgimchaklar ham yashaydi. Ularning T.
domestica bilan birgalikda tinch yashashi noyob holat sifatida qayd etilgan. Jami 110 mingga yaqin o‘rgimchak yashaydigan bu to‘rda o‘lja sifatida mayda hasharotlar, asosan Tanytarsus albisutus turiga mansub chironomidlar topilgan.

В подземной пещере обнаружена паутина площадью 100 квадратных метров
В пещере, богатой сульфидами, расположенной недалеко от границы между Грецией и Албанией, была обнаружена самая большая в мире паутина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Live Science. По данным специалистов, эта огромная подземная колония занимает площадь более 100 квадратных метров.
Это самая большая зарегистрированная паутина на сегодняшний день. Внутри пещеры темно, узко и покрыто рекой сульфидов.
Некоторые части были найдены отделёнными от стены из-за тяжести шёлка. Примечательно, что эту огромную паутину создали вместе тысячи пауков нескольких видов.
Основная часть принадлежит виду Tegenaria domestica и состоит примерно из 69 тысяч пауков. Этот вид обычно встречается вблизи мест проживания человека.
В колонии также обитает около 42 тысяч пауков вида Prinerigone vagans. Их мирное сосуществование с T.
domestica отмечено как редкий случай. В этой паутине, где живёт около 110 тысяч пауков, в качестве добычи найдены мелкие насекомые, в основном хирономиды вида Tanytarsus albisutus.
Их количество превышает 2,4 миллиона. Учёные подчёркивают, что эта гигантская паутина сформировалась в подземной экосистеме, куда не проникают солнечные лучи, и оценивается как одна из самых уникальных биологических сообществ в природе.