AQSh razvedkasi: Isroil harbiylari jinoyat sodir etgan bo‘lishi mumkin
AQSh razvedka ma’lumotlariga ko‘ra, Isroilning G‘azo hududida amalga oshirgan harbiy operatsiyalari jinoyat deb baholanishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Isroil harbiy yuristlari ushbu operatsiyalar xalqaro huquq me’yorlariga zid bo‘lish ehtimolini bildirgan. Mazkur harbiy harakatlar asosan AQSh tomonidan yetkazib berilgan qurollar yordamida amalga oshirilgan.
Sobiq AQSh rasmiylarining ta’kidlashicha, ichki xabarlar Isroil harbiylarining taktikalari qonuniyligi bo‘yicha shubhalarni kuchaytirgan. Davlat Departamenti yuristlari bir necha bor Isroilning harbiy harakatlari xalqaro huquqni buzishi mumkinligi haqida ogohlantirgan.
Biroq AQSh razvedkasi Isroilning jinoyat sodir etganini to‘liq isbotlay olmagan. Shunga qaramay, qurol yetkazib berish va razvedka sohasidagi hamkorlik davom ettirilgan.
Biden ma’muriyati so‘nggi haftalarda ushbu masalani keng muhokama qilgan. AQShning turli idoralari vaziyatni tahlil qilgan, ammo qurol yordamini to‘xtatish Hamasning pozitsiyasini kuchaytirishi mumkinligi xavfi tufayli bu qaror qabul qilinmagan.
Xalqaro Jinoyat Sudi G‘azo nizosi bo‘yicha Isroil va Hamas yetakchilariga nisbatan hibs e’lon qilgan. Isroil harbiylari fuqarolarga zarar yetkazmaslikka intilayotganini bildirgan, ammo sobiq rasmiylar va razvedka vakillari G‘azo urushi davomida jinoyatlar sodir etilgan bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirgan.

Разведка США: Военные Израиля могли совершить преступление
По данным разведки США, военные операции Израиля в секторе Газа могут рассматриваться как преступления. Об этом сообщает Zamin.uz.
Военные юристы Израиля выразили опасения, что эти операции могут противоречить нормам международного права. Данные военные действия в основном осуществлялись с использованием оружия, поставленного США.
По словам бывших американских чиновников, внутренние сообщения усилили сомнения в законности тактик израильских военных. Юристы Государственного департамента неоднократно предупреждали, что военные действия Израиля могут нарушать международное право.
Однако разведка США не смогла полностью доказать совершение Израилем преступлений. Тем не менее, сотрудничество в области поставок оружия и разведки продолжалось.
Администрация Байдена в последние недели широко обсуждала этот вопрос. Различные ведомства США анализировали ситуацию, но решение о прекращении военной помощи не было принято из-за опасений, что это может укрепить позиции Хамаса.
Международный уголовный суд объявил ордера на арест лидеров Израиля и Хамаса по конфликту в Газе. Израильские военные заявили, что стремятся не причинять вред гражданским лицам, однако бывшие чиновники и представители разведки предупреждали о возможных преступлениях, совершённых во время войны в Газе.