Ushbu mukofotning umumiy qiymati taxminan 1 trillion dollarga yetishi mumkin. Aksiyadorlarning yillik yig‘ilishida 75 foizdan ortiq ovoz bilan qabul qilingan mazkur qaror mukofotlashni kompaniyaning uzoq muddatli maqsadlariga erishish bilan bog‘liq qilib belgilaydi.
Bu rejaga ko‘ra, Ilon Mask kafolatlangan ish haqi yoki naqd pul bonuslarini olmaydi. Uning mukofoti faqat Tesla kompaniyasining bozor qiymati va moliyaviy ko‘rsatkichlarining o‘sishiga bog‘liq bo‘ladi.
To‘liq mukofotni qo‘lga kiritish uchun kompaniya kapitallashuvini 8,5 trillion dollarga yetkazish talab qilinadi. Shuningdek, asosiy maqsadlardan biri robotaksilar ishlab chiqarishni kengaytirishdir.
Agar belgilangan maqsadlarga erishilmasa, Mask mukofotdan mahrum bo‘ladi. Rejani amalga oshirish Maskning kompaniyadagi ulushini hozirgi 13 foizdan 25 foizgacha oshirishi mumkin.
Ilon Mask avvalroq kompaniyaning strategik rivojlanishiga to‘liq nazoratni saqlash uchun aksiyalar ulushini ko‘paytirish niyatini bildirgan edi. Tesla direktorlar kengashi Maskning kompaniyaning uzoq muddatli maqsadlariga e’tibor va motivatsiyasini ta’minlash uchun ushbu mukofotni zarur deb hisoblagan.
Biroq, qaror tanqidlarga ham duch keldi. Ayrim yirik institutsional investorlar Maskning allaqachon yirik aksiyador ekanligini va yetarli motivatsiyaga ega ekanligini ta’kidlashdi.
Ular aksiyadorlik kapitalining suyultirilishi va boshqaruv xavf-xatarlariga e'tibor qaratdilar. Ushbu qaror Tesla kompaniyasining elektromobil ishlab chiqaruvchidan sun’iy intellekt va robototexnika sohasidagi texnologik gigantga aylanish yo‘lidagi Maskning strategiyasiga investorlar tomonidan ishonch bildirilganini ko‘rsatadi.
Eslatib o‘tamiz, 2018 yilda Maskga tasdiqlangan qiymati 56 milliard dollarlik mukofot ham tarixdagi eng yirik paketlardan biri edi va o‘sha paytda sud jarayonlariga sabab bo‘lgan edi.

Илон Маск приближается к награде в 1 триллион долларов
Акционеры компании Tesla утвердили для генерального директора Илона Маска крупнейший в истории корпорации пакет вознаграждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Общая стоимость этого вознаграждения может достигать примерно 1 триллиона долларов. Решение, принятое более чем 75% голосов на ежегодном собрании акционеров, связывает вознаграждение с достижением долгосрочных целей компании.
Согласно этому плану, Илон Маск не будет получать гарантированную зарплату или денежные бонусы. Его вознаграждение будет зависеть исключительно от роста рыночной стоимости и финансовых показателей Tesla.
Для получения полного вознаграждения требуется довести капитализацию компании до 8,5 триллионов долларов. Кроме того, одной из основных целей является расширение производства роботакси.
Если поставленные цели не будут достигнуты, Маск лишится вознаграждения. Реализация плана может увеличить долю Маска в компании с нынешних 13% до 25%.
Ранее Илон Маск заявлял о намерении увеличить свою долю акций для полного контроля над стратегическим развитием компании. Совет директоров Tesla посчитал это вознаграждение необходимым для обеспечения внимания и мотивации Маска к долгосрочным целям компании.
Однако решение вызвало критику. Некоторые крупные институциональные инвесторы подчеркнули, что Маск уже является крупным акционером и имеет достаточную мотивацию.
Они обратили внимание на разводнение акционерного капитала и риски управления. Это решение отражает доверие инвесторов к стратегии Маска по превращению Tesla из производителя электромобилей в технологического гиганта в области искусственного интеллекта и робототехники.
Напомним, что в 2018 году одобренное Маску вознаграждение стоимостью 56 миллиардов долларов также было одним из крупнейших в истории и тогда вызвало судебные разбирательства.