“Miss Universe 2025” tanlovi mojarolar bilan boshlandi
Dunyo miqyosidagi eng nufuzli go‘zallik tanlovlaridan biri bo‘lgan “Miss Universe 2025” tanlovi Tailandning Bangkok shahrida o‘tkazilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ammo tanlovning ilk kunlaridanoq u go‘zallik musobaqasidan ko‘ra, katta shov-shuvlar bilan yodda qoldi. Bu haqda “International Business Times” xabar berdi.
5-noyabr kuni o‘tkazilgan tantanali kutib olish marosimi kutilmagan voqealar bilan kechdi. Tanlov vitse-prezidenti Navat Itsaragrisil homiylik fotosessiyasida qatnashmagan “Miss Mexico” vakili Melisse Floresni omma oldida tanqid qilib, uni “ahmoq” deb atadi.
Ushbu keskin so‘zlardan so‘ng zaldagi muhit o‘zgardi, ko‘plab ishtirokchilar esa norozilik belgisi sifatida tadbirni tark etishdi. Voqea jonli efir paytida sodir bo‘lgani aytilmoqda.
Hatto xavfsizlik xodimlariga Meksika vakilini tadbirdan chiqarib yuborish buyrug‘i berilgan. Melisse Flores bunga javoban sahnadan chiqib, o‘z noroziligini ochiq bayonot orqali ifoda etdi.
U quyidagicha fikr bildirdi: “Men XXI asrda yashayapman va hech kim menga qo‘g‘irchoqdek munosabatda bo‘lishga haqli emas. Bu tanlov faqat go‘zallik haqida emas, balki ayollarning ovozini eshittirish haqida.” Shuningdek, 2024 yilgi “Miss Universe” g‘olibi Viktoriya Ker Teylvig ham Melisse Floresni qo‘llab-quvvatlab, tadbirni tark etganini ma’lum qildi.
Ushbu hodisalar ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ma’lumot uchun, “Miss Universe” tanlovi 74-marta o‘tkazilmoqda.
Joriy yilda unda 79 mamlakat vakillari qatnashmoqda. 2025 yilgi tanlovda Chexiyalik model Natali Pushkinova g‘olib deb topilgan.

Конкурс «Мисс Вселенная 2025» начался с конфликтов
Один из самых престижных мировых конкурсов красоты «Мисс Вселенная 2025» проходит в Бангкоке, Таиланд. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако с первых дней конкурс запомнился скорее большими скандалами, чем соревнованием красоты. Об этом сообщает «International Business Times».
Торжественная церемония приветствия, состоявшаяся 5 ноября, прошла с неожиданными событиями. Вице-президент конкурса Навац Итсарагрисил публично раскритиковал представительницу «Мисс Мексика» Мелиссу Флорес, которая не участвовала в спонсорской фотосессии, назвав её «глупой».
После этих резких слов атмосфера в зале изменилась, многие участницы в знак протеста покинули мероприятие. Сообщается, что инцидент произошёл в прямом эфире.
Даже охране был дан приказ вывести мексиканскую представительницу с мероприятия. В ответ Мелисса Флорес покинула сцену и выразила своё недовольство в открытом заявлении.
Она заявила следующее: «Я живу в XXI веке, и никто не имеет права обращаться со мной как с куклой. Этот конкурс — не только о красоте, но и о том, чтобы женщины могли быть услышаны».
Кроме того, победительница «Мисс Вселенная 2024» Виктория Кер Тейлвиг поддержала Мелиссу Флорес и сообщила о своём уходе с мероприятия.
Эти события вызвали широкий резонанс в социальных сетях. Для справки, конкурс «Мисс Вселенная» проводится в 74-й раз.
В этом году в нём участвуют представительницы 79 стран. Победительницей конкурса 2025 года стала чешская модель Натали Пушкинова.