Qozog‘istonda 2 milliard dollarlik sun’iy intellekt markazi quriladi
2025-yil 8-noyabr kuni Qozog‘iston Sun’iy intellekt va raqamli rivojlanish vazirligi hamda Freedom Holding Corp. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
kompaniyasi mamlakatda sun’iy intellekt markazi (AI-hub) tashkil etish bo‘yicha strategik hamkorlikni e’lon qildi. Ushbu loyiha Qozog‘iston va Markaziy Osiyo davlatlarining sun’iy intellekt sohasidagi yetakchiligini mustahkamlashga qaratilgan.
Bu haqda vazirlikning rasmiy veb-saytida ma’lum qilindi. Markazning infratuzilmasi Nvidia texnologiyalari asosida jihozlanadi va uning boshqaruvi Freedom Holding Corp.
zimmasiga yuklatiladi. Loyihaning umumiy qiymati 2 milliard dollarni tashkil etishi rejalashtirilgan bo‘lib, asosiy investor sifatida Freedom Holding Corp.
ishtirok etadi. Freedom Holding Corp.
bosh direktori Timur Turlov ushbu tashabbusning ahamiyatini ta’kidladi. U Nvidia texnologiyalari, vazirlikning strategik yondashuvi va kompaniyaning tajribasi birlashuvi orqali Markaziy Osiyoda innovatsiyalarni rivojlantirish va uzoq muddatli o‘sish uchun mustahkam poydevor yaratilishini qayd etdi.
Shuningdek, Qozog‘iston Sun’iy intellekt va raqamli rivojlanish vazirligi sun’iy intellekt markazi uchun zarur sharoitlar yaratadi. Bu markaz doirasida sun’iy intellekt akademiyasi va tadqiqot laboratoriyasi tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, 165 ming nafar qozoq o‘qituvchisi ChatGPT Edu platformasidan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu ta’limga mo‘ljallangan chat-bot bo‘lib, uni joriy etish bo‘yicha kelishuv Freedom Holding, OpenAI va Qozog‘iston hukumati o‘rtasida imzolangan.

В Казахстане построят центр искусственного интеллекта стоимостью 2 миллиарда долларов
8 ноября 2025 года Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Казахстана и компания Freedom Holding Corp. сообщили об этом на сайте Zamin.uz.
Компания объявила о стратегическом партнерстве по созданию в стране центра искусственного интеллекта (AI-hub). Этот проект направлен на укрепление лидерства Казахстана и стран Центральной Азии в области искусственного интеллекта.
Об этом сообщается на официальном сайте министерства. Инфраструктура центра будет оснащена на базе технологий Nvidia, а управление им возложено на Freedom Holding Corp.
Общая стоимость проекта планируется на уровне 2 миллиардов долларов, при этом основным инвестором выступит Freedom Holding Corp.
Генеральный директор Freedom Holding Corp. Тимур Турлов подчеркнул важность этой инициативы. Он отметил, что объединение технологий Nvidia, стратегического подхода министерства и опыта компании создаст прочную основу для развития инноваций и долгосрочного роста в Центральной Азии.
Кроме того, Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Казахстана создаст необходимые условия для функционирования центра искусственного интеллекта. В рамках центра планируется организация академии искусственного интеллекта и исследовательской лаборатории.
Также 165 тысяч казахских учителей получат возможность пользоваться платформой ChatGPT Edu. Это чат-бот, предназначенный для образования, внедрение которого согласовано между Freedom Holding, OpenAI и правительством Казахстана.