Istanbul prokuraturasi Netanyaxu va 36 kishiga order berdi
Bu haqda Anadolu axborot agentligi xabar berdi. Ular insoniyatga qarshi jinoyatlar va genotsidda ayblanmoqda.
Ushbu ro‘yxatga Isroil mudofaa vaziri Yisroil Kets hamda milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir ham kiritilgan. Prokuratura ma’lumotiga ko‘ra, Isroil hukumati G‘azo sektorida olib borgan harakatlar natijasida ayollar va bolalar hayotdan ko‘z yumgan, ko‘plab odamlar jarohat olgan.
Shuningdek, ayrim hududlar yashash uchun yaroqsiz holga kelgan. Prokuratura bayonotida aytilishicha, Isroil rasmiylari insoniyatga qarshi jinoyatlar, G‘azo sektorida amalga oshirilgan genotsid aktlari hamda Sumud global flotiliyasi qarshi ko‘rilgan chora-tadbirlar uchun javobgarlikka tortilishi kerak.
Isroil tashqi ishlar vaziri Gideon Saar ushbu qarorga munosabat bildirib, buni Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘anning siyosiy piar harakati deb baholadi. U Turkiya sud tizimini siyosiy muxoliflarni bosim ostiga olish va jurnalistlarni hibsga olishda aybladi.
Biroq, Falastinning HAMAS harakati bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, Turkiya xalqi va rahbariyatining pozitsiyasini yuksak baholadi. CNN xabariga ko‘ra, HAMAS Istanbulga minnatdorchilik bildirgan.

Прокуратура Стамбула выдала ордер на арест Нетаньяху и 36 человек
Главная прокуратура Стамбула выдала ордер на арест 37 человек, включая премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство Anadolu. Их обвиняют в преступлениях против человечности и геноциде.
В этот список также включены министр обороны Израиля Йисраэль Кец и министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир. По данным прокуратуры, в результате действий израильского правительства в секторе Газа погибли женщины и дети, многие получили ранения.
Кроме того, некоторые территории стали непригодными для проживания. В заявлении прокуратуры говорится, что израильские официальные лица должны нести ответственность за преступления против человечности, акты геноцида, совершённые в секторе Газа, а также за меры, принятые против глобального флота Sumud.
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар прокомментировал это решение, назвав его политическим пиар-ходом президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Он обвинил судебную систему Турции в давлении на политических оппонентов и арестах журналистов.
Однако движение ХАМАС Палестины поддержало эту инициативу, высоко оценив позицию турецкого народа и руководства. По данным CNN, ХАМАС выразило благодарность Стамбулу.