Dubay 2025 yil uchun eng nufuzli shahar deb topildi
Buyuk Britaniyaning Savills Plc ko‘chmas mulk kompaniyasi tomonidan 2025 yil uchun boylar yashashga eng qulay va nufuzli shaharlar reytingi e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda Dubay birinchi o‘rinni egallab, London, Nyu-York va Singapurni ortda qoldirdi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Dubayning yetakchilik qilishi uning moliyaviy barqarorligi, zamonaviy infratuzilmasi va yuqori hayot sifati bilan bog‘liq.
Reytingda shaharlarning soliq siyosati, ko‘chmas mulk qiymati va sifati, xavfsizlik darajasi, infratuzilma, shuningdek, biznes va migratsiya imkoniyatlari kabi omillar hisobga olingan. Savills hisobotiga ko‘ra, dunyodagi eng jozibali 10 ta shahar quyidagicha: 1.
Dubay (BAA), 2. Nyu-York (AQSH), 3.
Singapur, 4. Honkong, 5.
Abu-Dabi (BAA), 6. Monako, 7.
Los-Anjeles (AQSH), 8. Mayami (AQSH), 9.
Aspen (AQSH), 10. London (Buyuk Britaniya).
Tahlilchilarning fikriga ko‘ra, Dubayning yetakchilik qilishi global boylik markazlarining Yaqin Sharqqa yo‘nalayotganidan dalolat beradi. Bugungi kunda Dubay nafaqat sayyohlik va moliya sohalarida, balki jahon elitasi uchun yashash uchun eng nufuzli manzil sifatida ham yetakchi o‘rinni egallamoqda.

Дубай признан самым престижным городом на 2025 год
Компания по недвижимости Savills Plc из Великобритании опубликовала рейтинг самых удобных и престижных городов для проживания богатых людей на 2025 год. Об этом сообщает Zamin.uz.
В нем Дубай занял первое место, опередив Лондон, Нью-Йорк и Сингапур. По словам экспертов, лидерство Дубая связано с его финансовой стабильностью, современной инфраструктурой и высоким качеством жизни.
В рейтинге учитывались такие факторы, как налоговая политика городов, стоимость и качество недвижимости, уровень безопасности, инфраструктура, а также возможности для бизнеса и миграции. Согласно отчету Savills, 10 самых привлекательных городов мира выглядят следующим образом: 1.
Дубай (ОАЭ), 2. Нью-Йорк (США), 3.
Сингапур, 4. Гонконг, 5.
Абу-Даби (ОАЭ), 6. Монако, 7.
Лос-Анджелес (США), 8. Майами (США), 9.
Аспен (США), 10. Лондон (Великобритания).
По мнению аналитиков, лидерство Дубая свидетельствует о смещении глобальных центров богатства в сторону Ближнего Востока. Сегодня Дубай занимает ведущие позиции не только в туристической и финансовой сферах, но и как самый престижный адрес для проживания мировой элиты.