Rossiyada energetik infratuzilmalar hujumga uchradi
So‘nggi kunlarda Rossiyaning Vologda va Volgograd viloyatlarida energetik infratuzilmalarga qilingan hujumlar jamoatchilik va rasmiylar o‘rtasida jiddiy xavotir uyg‘otdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hujumlar mamlakatning yirik elektr ta’minoti markazlariga qaratilgan. Vologda viloyatidagi “Belozerskaya” podstansiyasi hujumga uchragan.
Ushbu obyektning quvvati 3 gigavolt-amper bo‘lib, u Vologda, Cherepoves shaharlarini va yirik sanoat korxonalarini elektr energiyasi bilan ta’minlaydi. Hujumdan so‘ng ayrim hududlarda elektr ta’minoti vaqtincha uzilgan.
Volgograd viloyatida ham ahvol murakkab bo‘ldi. “Balashovskaya LEP” nomli podstansiya, quvvati 1523 megavolt-amper bo‘lgan obyekt, hujumga uchradi.
Bu obyekt so‘nggi bir oy ichida ikkinchi marta zararlangan. Viloyat gubernatori Andrey Bocharovning aytishicha, ayni paytda elektr ta’minotini tiklash ishlari olib borilmoqda.
Hokimiyat qurilish-ta’mirlash brigadalarini jalb qilgan va asosiy e’tiborni aholi yashash punktlarini elektr energiyasi bilan ta’minlashga qaratgan. Hujumlar Ukraina tomonidan amalga oshirilgani taxmin qilinmoqda.
Ukraina rasmiylari Rossiyaning Ukrainaga qaratilgan hujumlariga javoban Moskva hududidagi strategik obyektlarga zarbalar berishni kuchaytirganini ma’lum qilgan. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy mamlakat mudofaa salohiyatini oshirayotganini va Rossiyaning strategik obyektlariga zarbalar geografiyasini kengaytirishni rejalashtirayotganini aytgan.
Saratov shahrida ham dron hujumi natijasida bir nechta bino va avtomobillar zarar ko‘rgan. Mahalliy hokimlik ma’lumotiga ko‘ra, ikki kishi jarohatlangan.
Shu bilan birga, Rossiya Mudofaa vazirligi 7-noyabr kuni mamlakat hududi ustida 82 ta ukrain dronini yo‘q qilganini ma’lum qildi. Mutaxassislar qish mavsumi oldidan energetik tizimlarga qilingan bunday hujumlarni strategik xavf deb baholamoqda.
Energiya ta’minotida yuzaga keladigan uzilishlar aholining turmush sharoiti va sanoat ishlab chiqarishiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shu sababli Rossiya hukumat idoralari energetik infratuzilmani himoya qilish choralarini kuchaytirishga kirishgan.

В России энергетическая инфраструктура подверглась нападению
В последние дни атаки на энергетическую инфраструктуру в Вологодской и Волгоградской областях России вызвали серьёзную обеспокоенность среди общественности и официальных лиц. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, атаки были направлены на крупные центры электроснабжения страны. В Вологодской области была атакована подстанция «Белозерская».
Мощность этого объекта составляет 3 гигавольт-ампера, он обеспечивает электроэнергией города Вологда, Череповец и крупные промышленные предприятия. После атаки в некоторых районах временно прекратилось электроснабжение.
В Волгоградской области ситуация также осложнилась. Подстанция «Балашовская ЛЭП» мощностью 1523 мегавольт-ампера подверглась атаке.
Этот объект был повреждён во второй раз за последний месяц. По словам губернатора области Андрея Бочарова, в настоящее время ведутся работы по восстановлению электроснабжения.
Власти привлекли строительные и ремонтные бригады и сосредоточили основное внимание на обеспечении электроэнергией населённых пунктов. Предполагается, что атаки были осуществлены Украиной.
Украинские официальные лица сообщили, что в ответ на российские атаки на Украину усилили удары по стратегическим объектам в Московском регионе. Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что страна наращивает оборонный потенциал и планирует расширить географию ударов по стратегическим объектам России.
В городе Саратов также в результате атаки дрона были повреждены несколько зданий и автомобилей. По данным местных властей, двое человек получили ранения.
В то же время Министерство обороны России сообщило, что 7 ноября было уничтожено 82 украинских дрона над территорией страны. Эксперты оценивают такие атаки на энергетические системы перед зимним сезоном как стратегическую угрозу.
Перебои в энергоснабжении могут серьёзно повлиять на условия жизни населения и промышленное производство. По этой причине российские правительственные органы приступили к усилению мер по защите энергетической инфраструктуры.