Xitoy raketa sanoati jadal rivojlanmoqda
CNN xabariga ko‘ra, Xitoy so‘nggi yillarda raketa ishlab chiqarish hajmini sezilarli darajada oshirib, raketa qo‘shinlariga tegishli harbiy obyektlar hududini kengaytirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nashrning ma’lumotlariga ko‘ra, jurnalistlar 2020 yildan buyon yig‘ilgan sun’iy yo‘ldosh suratlari, xaritalar va hukumat ma’lumotlarini tahlil qilib, mamlakatda raketa sanoati faoliyati jadal rivojlanayotganini aniqlashgan. Sun’iy yo‘ldosh tasvirlari Xitoy Qurolli kuchlarining yadroviy arsenalini nazorat qiluvchi raketa zavodlari va qo‘shinlariga tegishli 136 ta obyektning kamida 60 foizi hududida qurilish va kengayish ishlari olib borilganini ko‘rsatadi.
Bu obyektlar tarkibiga harbiy zavodlar, ilmiy-tadqiqot markazlari va sinov maydonlari kiradi. Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu obyektlar 2020 yildan 2025 yil oxirigacha sezilarli darajada kengayib, minglab kvadrat metrga yetgan.
Mutaxassislar bu jarayonni Xitoyning harbiy qudratini oshirishga qaratilgan strategik qadam deb baholamoqda. Bu o‘zgarishlar xalqaro xavfsizlik va kuchlar muvozanati masalasida ham jiddiy e’tiborni talab qilmoqda.

Китайская ракетная промышленность стремительно развивается
По данным CNN, Китай в последние годы значительно увеличил объем производства ракет и расширяет территорию военных объектов, принадлежащих ракетным войскам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации издания, журналисты проанализировали спутниковые снимки, карты и правительственные данные, собранные с 2020 года, и выявили, что ракетная промышленность страны развивается быстрыми темпами. Спутниковые изображения показывают, что на территории как минимум 60 процентов из 136 объектов, принадлежащих ракетным заводам и войскам, контролирующим ядерный арсенал Вооруженных сил Китая, ведутся строительные и расширительные работы.
В состав этих объектов входят военные заводы, научно-исследовательские центры и испытательные полигоны. По данным, с 2020 года по конец 2025 года эти объекты значительно расширились, достигнув нескольких тысяч квадратных метров.
Эксперты оценивают этот процесс как стратегический шаг, направленный на повышение военной мощи Китая. Эти изменения требуют серьезного внимания в вопросах международной безопасности и баланса сил.