Xitoyning Shenchjen shahrida joylashgan Lonvi Biosciences laboratoriyasi uzoq umr ko‘rish sohasida yangi ilmiy tadqiqotlar olib borayotgani haqida The New York Times ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu laboratoriya qarish jarayonini sekinlashtirish va inson umrini uzaytirish bo‘yicha izlanishlarni amalga oshirayotgan startap sifatida mashhur bo‘lib bormoqda. Laboratoriya olimlari uzum danagidan olinadigan protsianidin C1 (PCC1) moddasi asosida keksayishga qarshi tabletkalar yaratdi.
Ushbu modda qarishga sabab bo‘luvchi hujayralarning faoliyatini kamaytirishga yordam beradi. Sichqonlar ustida o‘tkazilgan tajribalar shuni ko‘rsatdiki, bu modda umr davomiyligini 9,4 foizga oshirgan, davolanish boshlanganidan so‘ng esa umumiy umrni 64,2 foizga uzaytirishga muvaffaq bo‘lingan.
Lonvi Biosciences bosh texnik direktori Lyu Sinxuaning fikricha, kelajakda insonning 150 yoshgacha yashashi ilmiy jihatdan haqiqatga aylanishi mumkin. Unga ko‘ra, inson tanasidagi hujayralarning yangilanish jarayonini boshqarish orqali uzoq umr ko‘rish odatiy holga aylanishi mumkin.
Uzum danagi hozirda G‘arb mamlakatlarida sog‘lom mahsulot sifatida keng qo‘llanilmoqda. Uning moyi kosmetologiyada terini yoshartirish va hujayralarni tiklashda ishlatiladi.
Ilgari Xitoyda bu yo‘nalishdagi faoliyat firibgarlik sifatida qabul qilingan bo‘lsa, bugungi kunda davlat qo‘llovi va xususiy sarmoyalar tufayli bu soha ilmiy va iqtisodiy jihatdan istiqbolli yo‘nalishga aylandi. Xitoy hukumati so‘nggi yillarda uzoq umr texnologiyalariga katta e’tibor qaratmoqda.
Ilmiy institutlar va xususiy kompaniyalar biotexnologiya, gen terapiyasi va hujayra qayta tiklanishi bo‘yicha yirik tadqiqotlarga sarmoya kiritmoqda. 2024-yilda Xitoyda o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligi 79 yoshga yetdi, bu jahon ko‘rsatkichidan besh yilga uzoqroq.
Bu natija Xitoyni uzoq umr strategiyasini amalga oshirayotgan yetakchi davlatlar qatoriga qo‘shdi. Shu bilan birga, 3-sentabr kuni Pekindagi harbiy parad oldidan Xitoy raisi Si Jinping va Rossiya prezidenti Vladimir Putinning insonning 150 yoshgacha yashashi va tananing ayrim a’zolarini almashtirish orqali umrni uzaytirish haqidagi suhbati efirga uzatilgan.
Ushbu voqea uzoq umr konsepsiyasining nafaqat ilmiy, balki siyosiy va strategik ahamiyatga ega ekanligini ko‘rsatadi. Lonvi Biosciences tomonidan olib borilayotgan tadqiqotlar butun insoniyat uchun yangi umid sifatida qabul qilinmoqda.

Китайские ученые создали лекарство против старения
Лаборатория Lonvi Biosciences, расположенная в городе Шэньчжэнь, Китай, проводит новые научные исследования в области долголетия, сообщает The New York Times. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта лаборатория становится известной как стартап, занимающийся исследованиями по замедлению процесса старения и продлению жизни человека. Ученые лаборатории создали таблетки против старения на основе вещества процианидин C1 (PCC1), получаемого из виноградных косточек.
Это вещество помогает снижать активность клеток, вызывающих старение. Эксперименты на мышах показали, что это вещество увеличивает продолжительность жизни на 9,4%, а после начала лечения удалось продлить общую продолжительность жизни на 64,2%.
По мнению технического директора Lonvi Biosciences Лю Синхуана, в будущем жизнь человека до 150 лет может стать научным фактом. По его словам, управление процессом обновления клеток в организме человека может сделать долгожительство обычным явлением.
Виноградные косточки в настоящее время широко используются в западных странах как здоровый продукт. Их масло применяется в косметологии для омоложения кожи и восстановления клеток.
Ранее в Китае деятельность в этом направлении воспринималась как мошенничество, однако сегодня благодаря государственной поддержке и частным инвестициям эта сфера стала перспективным научным и экономическим направлением. Правительство Китая в последние годы уделяет большое внимание технологиям долголетия.
Научные институты и частные компании инвестируют в крупные исследования в области биотехнологий, генной терапии и регенерации клеток. В 2024 году средняя продолжительность жизни в Китае достигла 79 лет, что на пять лет больше мирового показателя.
Этот результат вывел Китай в число ведущих стран, реализующих стратегию долголетия. Кроме того, 3 сентября перед военным парадом в Пекине был показан эфир с разговором председателя Китая Си Цзиньпина и президента России Владимира Путина о жизни человека до 150 лет и продлении жизни путем замены некоторых органов тела.
Это событие демонстрирует, что концепция долголетия имеет не только научное, но и политическое и стратегическое значение. Исследования, проводимые Lonvi Biosciences, воспринимаются как новая надежда для всего человечества.
Если результаты, объявленные лабораторией, подтвердятся, таблетки против старения могут появиться на аптечных полках в ближайшие годы.